Değişik antepfıstığı anaçlarıyla bunlar üzerine aşılı antepfıstığı çeşitleri arasında topraktan bitki besin maddeleri alımları bakımından karşılıklı etkileşmeler
- Tez No: 173456
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZ Ç.Ü.Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada, Pistacia vera L. (Antepfıstığı), Pistacia khinjuk Stocks (Buttum) ve Pistacia atlantica Desf. (Atlantik Sakızı) anaçlarıyla, bunların üzerine aşılı Kırmızı, Uzun, halebi, Siirt ve Ohadi Antepfıstığı çeşitleri arasında topraktan bitki besin maddeleri alımları bakımından karşılıklı etkileşmeler incelenmiştir. Anaçların topraktaki bitki besin maddelerinden yararlanma yetenek lerinin farklı olduğu ve bu özeliklerini üzerlerine aşılanan çeşitlere de akset tirdikleri bulunmuştur. Pistacia atlantica Desf. anacının yapraklarındaki K, Mg, Mn düzeyleri öteki iki anaçtan daha yüksek bulunmuştur. Üç anacın yapraklarındaki P, Ca, Fe, Cu düzeyleri arasında önemli farklar bulunmamıştır. - V -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This work was carried out in the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova. The purpose of the work was to find out the effects of three rootstocks (Pistacia vera L., Pistacia khinjuk Stocks and Pistacia at land ca Desf.). On the mineral nutrient uptake of five varieties (Kırmızı, Uzun, halebi, Siirt and Ohadi) of Pistacio nut. It was found that the mineral nutrient absorption capacity of each rootstock is rather different than the others. The varieties behave in the same manner with the rootstocks on which they were budded. The levels of K, Mg, Mn in the leaves of P. atlantica were found higher than the other two rootstocks. No significant differences were found between the P, Ca, Fe, Cu contents of the leaves of the three rootstocks. - VI