Değişik antepfıstığı anaçlarının siirt antepfıstığı çeşidinde bazı bitki besin kapsamları ve meyvelerin pomolojik özellikleri üzerine etkileri
The effects of different pistachio rootstocks on the contents of some nutrients and pomologial traits in siirt pistachio cultivar
  1. Tez No: 570934
  2. Yazar: NURTEN SATIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yıllarında Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsünde bulunan Pistacia vera, Pistacia atlantica, Pistacia khinjuk ve Pistacia terebinthus üzerine aşılı Siirt (Tip Siirt-88)çeşidi bahçesinde yürütülmüştür. Meyvelerde, pomolojik analizler Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Laboratuvarlarında, toprak ve yaprak analizleri ise Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Laboratuvarlarında yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Ağırlık bakımından en yüksek değerin kavlak meyvelerde Pistacia atlantica anacında 1.34 g olduğu saptanmıştır. Randıman oranları bakımından % 53.40 ile en yüksek Pistacia terebinthus anacında olduğu ve anaçlar arasında çok yüksek fark olmadığı saptanmıştır. Çıtlak meyve oranları bakıldığında %89.60 ile Pistacia terebinthus anacında daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Topraktaki besin elementi kapsamlarına bakıldığında bakır, mangan ve demirin yeterli düzeyde olduğu diğer elementlerin ise eksik olduğu görülmüştür. Genel olarak topraklarda yapılan analizlerde 2 yılın ortalamasına göre; toprak pH'ının nötr yapıda olduğu, kireç tuz ve organik maddenin çok düşük, tekstürün killi tınlı yapıda olduğu saptanmıştır. Derim döneminde alınan örneklerde yapılan analizlerde genel olarak salkım sapı, kırmızı kabuk ve sert kabukta K ve Fe elementlerinin en yüksek olduğu, iç meyvede ise N ve Fe elementlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Meyveli ağaçlardan alınan yaprak örnekleri analiz edildiği zaman 4 yılın ortalamasına göre bakır, fosfor, demir, kalsiyum ve bor kapsamlarının yeterli; magnezyum ve azotun düşük seviyede; çinko, mangan ve potasyumun yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2017-2018 years in the orchard of the Siirt (Type-88) variety grafted on Pistacia vera, Pistacia atlantica, Pistacia khinjuk and Pistacia terebinthus at Eyyübiye Campus of Harran University. Pomological analyzes of fruits were carried out in Harran University Faculty of Agriculture Department of Horticulture, and soil and leaf analyzes were conducted in Pistachio Research Institute'sregistrated Laboratories. According to the findings; The highest value in weight was found to be 1.34 g in Pistacia atlantica rootstock. It was found that Pistacia terebinthus rootstocks had the highest yield with 53.40 % and there was not very high difference between the rootstocks. When the ratio of cracked fruit was 89.60 %, it was found to be higher in Pistacia terebinthus rootstock. When the nutrient content of soil is examined, it is seen that copper, manganese and ironare sufficient and other elements are missing. According to the average of 2 years; soilph is neutral, lime salt and organic matter is very low, the texture is clayey loam structure. In the samples taken in the leather period, it was found that K and Fe elements were the highest in cluster, red and hard shell and N and Fe elements were higher in the inner fruit. When the leaf samples taken from the fruit trees were analyzed, copper, phosphorus, iron, calcium and boron contents were sufficient; low levels of magnesium and nitrogen; zinc, manganese and potassium were found to be high.