Değişik ekolojik koşullardaki Siirt antepfıstığı (Pistacia vera) çeşidinin fenolojik ve pomolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the phenological and pomological characteristics of Siirt pistachio (Pistacia vera) in various ecological conditions
- Tez No: 570487
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF NİKPEYMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma 2017-2018 yıllarında, Siirt antepfıstığı çeşidinin beş farklı lokasyondaki (Kahramanmaraş, Pazarcık, Gaziantep, Ceylanpınar ve Siirt) fenolojik, meyve büyümesi ve pomolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Fenolojik gözlemler olarak gözlerin patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, yapraklanma başlangıcı ve çiçeklenme sonu tarihleri belirlenmiştir. Meyve büyümesinin incelenmesi, Mayıs sonu-Haziran başı döneminde başlayıp yaklaşık olarak 15 gün arayla 4 kez yapılan ölçümlerden (meyve boyutu, meyve ağırlığı ve randıman oranı) oluşmaktadır. 2017 ve 2018 yılı hasat dönemlerinde elde edilen meyve örnekleri üzerinden pomolojik (meyve uzunluğu, meyve genişliği, meyve kalınlığı, meyve ağırlığı ve renk analizi) ve fiziksel analizler (çıtlama oranı, dolu ve boş meyve yüzdesi, randıman oranı) yapılmıştır. Fenolojik olarak bölgeler arasında farklılık görülmüş, en erken çiçeklenenlerin Gaziantep ve Ceylanpınar lokasyonları olduğu belirlenmiştir. Meyve büyümesi bakımından Ceylanpınar lokasyonunun 2. ölçümden itibaren iç doldurmaya başladığı, diğer lokasyonların ise 3. ölçümde büyümeye geçtiği görülmüş, 4. ölçümde en yüksek randıman oranının da %32.58 ile Siirt lokasyonunda olduğu belirlenmiştir. Pomolojik olarak kavlak ve iç meyvelerde yapılan ölçümlerde bölgeler ve yıllar arasında farklılıkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2017-2018 in which Siirt pistachio varieties were grown in five different locations (Kahramanmaraş, Pazarcık, Gaziantep, Ceylanpınar and Siirt) were evaluated for their phenological, fruit growing and pomological properties. As phenological observations the dates of burst of eyes, beginning of flowering, full bloom, beginning of foliation and end of flowering were determined. Fruit cultivation (fruit size, fruit weight and yield ratio) is inspected through 4 measurements made in 15 days interval starting from the end of May to the beginning of June. In 2017 and 2018, harvesting period, pomological (fruit length, fruit width, fruit juice, fruit juice and color analysis) and physical analyzes (cracking ratio, percentage of full and empty fruit, yield ratio) were performed. Phenologically, there were differences depending on the region, where the earliest flowering locations were Gaziantep and Ceylanpinar locations. For fruit growth, the Ceylanpinar location started to fill up before the second measurement, and the other locations started to grow in the third measurement, while the highest yield rate in the 4th measurement was in Siirt location with 32.58 %. Pomological measurements of poplar and inner fruits showed differences between regions and years.