Phaseolus vulgaris pulvinus uyku hareketlerinde hormonal ve ultrastrüktürel ilişkiler üzerinde bir inceleme
- Tez No: 173489
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 1974
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Botanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma Phaseolus vulgaris bitkisinin pulvinus uyku hareketlerinde farklı konsantrasyonlarda IAA'nın etkisi ile meydana gelen periyodik, ultras trüktürel ve kimyasal deği- sinleri incelemek ve hareketin fizyolojik mekanizmasını aydınlata bilmek gayesi ile yapılmıştır. II- Deney materyeli olarak sabit temperatür, rutubet ve nemliliği havi çimlendirme dolabında yetiştirilen 10 günlük Phaseolus vulgaris bitkisinin primer yaprak distal pulvinusu kullanılmıştır. III- Yapılan tetkikler sonucunda aşağıdaki hususlar ortaya konmuştur- : a- 1 ve 10 ppm konsantrasyonlarmdaki IAA bitkinin günlük yaprak uyku hareket periyodunun normal seyrini değiştirerek uya nıklık periyodunu kontrol bitkiye nazaran daha fazla uzamıştır. b- Elektron mikroskobunda ultrastrüktürel yapısı ilk defa araştırılan Phaseolus vulgaris bitkisinin primer yaprak distal pulvinus motor hücrelerinde İM tatbikiyle sitoplazma or- ganelleri ve hücre çeperlerinde meydana gelen karakteristik de ğişimler kontrol pulvinus motor hücrelerin ki ile mukayese edil miş ve sonuçların sitolojik müşahadelerimizi teyid ettiği görül müştür. c- Kontrol ve IAA tatbikli pulvinus larda yapılan mukaye seli spektrofotometrik ve histakinyasal ion analizleri ile IAA'nm Ca, Mg ve K gibi ionlarm alınırımı arttırdığı müşahade edilmiştir.57 d- IAAfnm Hıaseolus vulgaris bitkisinin dokunulmamış yapraklarına aki günlük kapanma hareketi periyodunu uzatması; IAA'nın muhtemelen hücre organellerinin ultras triiktür ler inde asimetrik büyüne farklılıkları sebebiyle meydana geldiği düşünü len değişimlerle iştirakli Ca, Mg ve K gibi osmotik değerce aktif maddelerin almınını teşvik ederek osmotik potansiyeli uzun süreli olarak uyanıklık periyodu lehine kontrol etme ni teliğini taşımasından ileri geldiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research work has been undertaken in order to study the periodic and ultrastructural changes in the pulvinus tissue of Phaseolus vulgaris, as affected by different IAA concentrations and to enlighten physiological mechanism of the myctinastic movements. II- The distal pulvinus of the primary leaf of 10-day old P. vulgaris seedling grown in the growth chamber with constant temperature and humidity has been used as experiment material. Ill- Following results have been obtained : a- 1 and 10 ppnı IAA has altered the normal course of sleeping movement in the plant, lenghtening the opening period. b- Electron microscopical study of distal pulvinus motor cells of the primary leaf of P, vulgaris seedling revealed that, with IAA application, typical changes occur in the cytoplasm organelles and cell wall as compared to control cells and such results have been confirmatory to our cytolocical observations. c- Spectrophotometry ion analyses in the pulvini trea ted with IAA revealed that IAA increases Ca, Mg and K uptake. d- It is conculded that the mechanism by which IAA lengh- tens the opening period in intact leaves of P. vulgaris seedling could be mediated by Asymetrical growth caused by IAA in rela tion with this ultrus true tur al modifications in the cell organel les and cellwall which accompanies the uptake of Ca, Mg, K ions increasing the osmotic potential henoe leading to increased osmo tic potential within the tissue which result in a longer opening period of the leaf.