Fonksiyonalist ve sembolik etkileşimci yaklaşımların sapmaya ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 17352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, makro düzlemde bir yaklaşım olan fonksiyonal ist yaklaşım ile mikro düzlemde bir yaklaşım olan sembolik etkileşimci yaklaşımın sapmaya ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması konu edilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde -fonksiyonalist yaklaşımın genel karakteristikleri ve başlıca temsilcilerine değinilmiş, -Fonksiyonalizmin çeşitleri üzerinde durulmuş ve bu yaklaşım içerisinde yer alan teorisyenler i n sapma ile ilgili görüşleri anahatlarıyla verilmiştir. Daha sonra bu yaklaşım içerisinde yer alan ve sosyolojinin kurulmasında ve gelişiminde önemli bir yere sahip olan Durkheim'ın görüşlerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Çünkü Durkheim, hem genel sosyolojik tavrı, hem de sapma ile ilgili görüşleriyle -Fonksiyonalist yaklaşımın tipik bir temsilcisidir ve bu yaklaşımın gelişmesinde önemli bir yere sahiptir. Sapmanın bir toplum için normal ve pozitif yönde fonksiyonel olduğunu söyleyen Durkheim, sapma olgusunu fonksiyonalist yaklaşım içerisinde ele almıştır. İkinci olarak ele alınan sembolik etkileşimci yaklaşımda da, önce bu yaklaşımın genel karakteristikleri ve bu yaklaşım içinde kullanılan temel kavramlar tanıtılmış, sonra da bu yaklaşımın başlıca temsilcilerinin görüşlerine yer verilmiştir. Sembolik etkileşimci yaklaşım içinde sapma olgusuna ilişkin geliştirilen teoriler hakkında bilgi verildikten sonra, iki yaklaşım gerek genel çerçeveleri, gerek sapma olgusuna bakışları itibariyle birbirleriyle karşılaştırılarak aralarındaki benzer ve farklı yönlerin neler olduğuna işaret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, -Functionalist approach, placed in macro sociology, and symbolic i nteractionist approach, placed in micro sociology, have been compared. At -FirBt, the general characteristics and the main representatives o-f -functionalist approach have bean introduced. Then, Durkheim's ideas, who is placed in this approach and has an important place in the -Foundation and the development o-f sociology, are given in detail. Durkheim who said that deviance is normal and functional in positive direction -For a society, has elaborated deviance within the.functionalist approach. Next, symbolic i nteractionist approach has been elaborated. At -first, the general characteristics of this approach are stated and its main concepts were examined. Later, the ideas o-f the main representatives o-f this approach were stated. Then, their considerations on deviance have- been evaluated. Finally, these two approaches and their considerations on deviance have been compared. Ill