1930-1980 yılları arasında üretilen Gaziantep modern mimarlık yapılarının cephe ve kütle özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the facade and mass features of Gaziantep modern architectural structures built between 1930-1980
- Tez No: 721150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YALDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Mimarlıkta modernizm, 19.yy'dan itibaren geleneksel üsluptan ve yapım tekniklerinden arınarak fonksiyonalist ve rasyonalist bakış açılarıyla yapılmış yeni mimarlık ürünlerini tanımlamakta kullanılmıştır. Modern mimarlıkta işlevsellik, yalın cephe çizgileriyle sadeleşme ve geometrik formların yaygın kullanımı mevcuttur. Endüstri ve sanayi devrimiyle birlikte hız kazanan modernizm ve modern mimarlık uzun yıllar boyunca başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede etkili olmuş, 20.yy.'ın başlarında Türk mimarlığını da etkilemiş, yalın çizgisi, işlevsel mekanları ve yapılarıyla gündeme gelmiştir. Bu çalışmada Gaziantep kentinin Cumhuriyet dönemiyle birlikte ortaya çıkan modern dokusu incelenerek, 1930-1980 yılları arasında Gaziantep'te üretilmiş modern mimarlık ürünleri yapı türlerine göre oluşturulan alt başlıklar şeklinde ele alınmıştır. Sağlık yapıları, kamu yapıları, banka yapıları, otel ve sinema yapıları, ticaret yapıları, eğitim yapıları, kültür yapıları, konut yapıları, fuar alanı ve müze yapıları olmak üzere Gaziantep kent merkezinde seçilen 41 tane modern mimarlık ürünü 1930-1980 aralığında Türkiye ve Dünyadaki mimarlık eğilimleri üzerinden cephe ve kütle karakterleri ile incelenmiştir. Kendine özgü karakteristik özellikleri ile bu örneklerin ele alınması ve belgelenmesi mimarlık tarihi açısından önemli bir katkı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Modernism in architecture has been designed from the new architectural project plan with an economist and rationalist perspective since the 19th century. In modern architecture, there is cleanliness, simplification with plain facade lines and widespread use of forms. It has been an effective blow to Europe on the long path of modernism and modern architecture, which gained momentum with industry and industry. It will build Turkish architecture at the beginning of its 20th century in such a way that they can live its design and come with their structures. In this study, the modern school of the pickup truck from Gaziantep that emerged with the Republican period was examined, and modern design products in Gaziantep between 1930-1980 were handled as sub-headings consisting of building types. The health complex is all about the purpose of its design, architectural design, design and design, design and drive design. It is described as information about one of these examples with its own unique features and information about the history of documentation.