Akut miyokard infarktüsünde konjestif kalb yetmezliği oluşumunda atrial fibrilasyonun rolü
- Tez No: 173523
- Danışmanlar: DR. SEMİR ABBASOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1981
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
- 74 - - Ö Z E T Kliniğimizde takip ve tedavi edilen 50 akut miyokard infarktüsü vakıasında atrial fibrilasyon ve konjestif kalb yetmezliği komplikasyonları gözden geçirildi. Bu iki komplikasyon arasındaki münasebet ve atrial fibrilasyon' un akut miyokard infarktüsünde ortaya çıkabilecek konjestif kalb yetmezliğinin sebebi olup olamayacağı tartışıldı. İncelenen vak'a adedi 50'dir. 35'i erkek, 15%i kadındır. Erkek-kadın oranı 7/3%tür. 7 vakvada ( %14) atrial fibrilasyon, 22 vakıada (% 44) konjestif kalb yetmezliği tesbit edilmiştir. Bulunan rakamlar literatür bulgularına uymaktadır. Atrial fibrilasyonlu vakıaların 3'ünde ( % 42,8) konjestif kalb yetmezliği, konjestif kalb yetmezlikli vak'aların 3 % ünde ( %13,63) atrial fibrilasyon görülmüştür. Elde edilen rakamların ışığında, akut miyokard infarktüsü vak'alarında konjestif kalb yetmezliği ortaya çıkan durumlarda atrial fibriiasyonun görülebileceği, ancak bunun yetmezlik husulünde yegâne veya major bir sebep olamayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 75 - SUMMARY Complications of atrial fibrillation and congestive heart failure in 50 patients who were hospitalized because of acute myocardial infarction were re wised. Interrelation sup of these "two complications is studied and whether or not congestive heart failure in myocardial infarction is the cause of atrial fibrillation is discussed. Number of cases studied Number of male patients Number of female patients Man to woman ratio is 7/3 50 35 15 In 7 cases ( 14 % ) atrial fibrillation, and 22 cases ( 44 % ) ) congestive heart failure are observed. Our findings are in accordance with data given in literature. Congestive heart failure are observed in 3 of atrial fibrillation patients (42,8 % ) Similarly, 3 cases of atrial fibrillation are seen in congestive heart failure patients (13,63 %) In view of obtained data atrial fibrillation] may be seen in acute myocardial infarction patients who developed congestive heart failure, but this is not in any way a major or only finding.