Seyhan, Berdan ve Göksu ovalarında yaygın bazı toprak serilerinde toprak katı fazlarının fosfat adsorpsiyonuna etkisi
- Tez No: 173552
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
VIII / x oz Langmuir, çift Langmuir, Freundlich ve Temkin izotermlerinin tümü, toprakların birbirleriyle P adsorpsi- yonu yönünden karşılaştırılmasında 0.2-11 ug P/ml denge konsantrasyonu aralığında başarılı bulunmuştur. Bu konsant rasyon aralığında karbonatların toprakta fosforu adsorbe eden ana toprak bileşenlerinden olmadığı saptanmış ve or ganik maddenin P adsorpsiyonunu azalttığı gözlenmiştir. Ser best haldeki Pe, Al ve Si oksitler agregatlaştıncı unsur lar olup smektitçe zengin deneme topraklarında P adsorpsiyo nunu azalttığı görülmüştür. Kil yüzeyindeki ince amorf Fe, Al ve Si filmi erinin ise önemli bir P adsorpsiyon unsuru olduğu bulunmuştur. V/7 A
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Langmuir, double Langrauir, Temkin and Freundlich isotherms are equally applicable to the soil for comparison of P adsorptions in the. range of 0.2-11 yg P/ml» Carbonates are not the main soil components for P adsorption in the above mentioned concuntration range and organic matter dec reases the P adsorption capacities of soils» Free Fe, Al and Si oxides cause aggregetion and decrease in P adsorption of smectite-rich soils under study» The amorphous, fine films of Fe, Al and Si on the clay surfaces are important P adsorbing components of soil»