Seyhan-Berdan ovası topraklarının oluşu, önemli fiziksel, kimyasal özellikleri ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 173028
  2. Yazar: NECAT AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAL DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada Seyhan-Berdan ovası topraklarının olu şu, önemli fiziksel, kimyasal ve morfolojik özellikleri araştırılarak sınıflandırılmıştır. Araştırma alanında yapılan daha önceki çalışmalarda yüksek araziler, aluviyal araziler ve eski kıyı kumulları üzerinde oluşmuş 20 farklı toprak serisi saptanarak haritalanmıştır. Alanda yer alan toprakların büyük çoğunluğu AC horizonlu ve ince tekstürlü olup organik madde içerikleri düşük kireç içerikleri ise yüksektir. Yüksek arazilerde oluşan topraklardan, erozyon etkisinde kalmayanlarda A, B ve C horizonları gelişmiş bulunmaktadır. Çalışma alanı topraklarının büyük bir kısmı Toprak Taksonomisi (1975) 'e göre Entisol, Vertisol ve İnceptisol ordularından sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research the formation and the physical, chemical and morphological properties of the soils of the Seyhan- Berdan plain were investigated and the soils were classified. In the previous studies at the research area, 20 soil series which formed on alluvial areas, and ancient sand dunes were found out and mapped. The majority of the soils of the study area are very young having AC horizons, fine texture, low organic matter content and high CaCO^..Among the soils which formed on uplands, non- eroded ones contain A,B and C horizons. Classification of the soil series according to the USDA Soil Taxonomy has showed that Entisols, Vertisols and Inceptisols are the most prevalent soil orders in the study area.