Seyhan, Ceyhan, Berdan, Göksu ve Lamas nehirlerinde inorganik (P, N, Si) besin tuzlarının dağılımı ve çevresel faktörlere bağlı değişimleri
Distributions of dissolved inorganic nutrients (P, N, Si) in Seyhan, Ceyhan, Berdan, Göksu and Lamas rivers and variations depending on environmental factors
  1. Tez No: 450733
  2. Yazar: EREN DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN GÖZMEN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doğu Akdeniz Bölgesinde bulunan Seyhan, Ceyhan, Berdan, Göksu, Lamas nehirlerinin fiziksel ve inorganik-kimyasal, inorganik kirlenme ve bakteriyolojik parametrelerininbölgesel ve dönemsel değişimleri Mart 2015- Aralık 2015 tarihleri arasında mevsimsel ölçekte incelenmiştir. Belirlenen alanlardan alınan yüzey sularından çözünmüş oksijen (ÇO), toplam fosfor (TP), reaktif o-fosfat (PO43-), nitrat (NO3-), nitrit (NO2-), amonyum (NH4+), silikat (Si), Poliaromatik Hidrokarbonlar (PAH), toplam askıda katı (TAK), Fekal koliform (FC), Biyokimyasal oksijen ihtiyacı (BOİ5), Kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ölçümlerinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Elde edilen değerler Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanarak 31 Aralık 2004 tarihinde T.C. Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 25687 sayılı“Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”içinde yer alan Kıtaiçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri Sınır Değerleri ile karşılaştırılmıştır. Toplanan nehir örneklerinde gerçekleştirilen kimyasal ve mikrobiyolojik analiz sonuçlarından bazılarının yüksek değerlerde olduğu gözlenmiştir. Bu tez çalışması Seyhan, Ceyhan, Berdan, Göksu, Lamas Nehirlerinin bugünkü kirlilik durumunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Regional and seasonal variations of physical and inorganic-chemical parameters, inorganic pollutants and bacteriological parameters in Seyhan, Ceyhan, Berdan, Göksu and Lamas rivers, located at north eastern Mediterranean, were examined between March 2015 and December 2015. Dissolved oxygen (DO), total phosphorus (TP), reactive ortho-phosphate (PO43-), nitrate (NO3-), nitrite (NO2-), ammonium (NH4+), silicate (Si), polycyclic aromatic hydrocarbons (PAH), total suspended solids (TSS), fecal coliform (FC), biological oxygen demand (BOD5), chemical oxygen demand (COD) concentrations in surface waters collected from selected regions were evaluated. The results obtained from this study were compared with threshold values of continental water resources classification stated in“Guidelines for the Control of Water pollution (legislation no: 25687)”published in the official gazette of Republic of Turkey in 2004 by the Ministry of Environment and Urbanization. Comparison of the results with the accepted standard values displayed that chemical and microbiological parameters exceeded the threshold values.This thesis work revealed the degree of pollution in Seyhan, Ceyhan, Berdan, Göksu and Lamas rivers.