Nd katı laser kafası ve soğutma sisteminin dizaynı
- Tez No: 173564
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Bu çalışmada çıkış enerjisi 5 ile 75 joule ve darbe aralı ğı 0.5 ile 1 Hz olan Nd katı laser başı dizaynı yapılmıştır. Laser başı elemanları ayrı ayrı incelenmiş ve bir birleri ile kıyaslanarak tartışmalar yapılmıştır. Laser rodu optik pompalama kaynağı olan flaştüpleri optik çıkışları ve optik spektrum boyunca verimleri incelenmiş ve Hd laser rodu için en uygun laser rodu seçilmiştir. Optik pompalama sırasında laser rodunda meydana gelen sı caklık artışı analitik ve nümerik olarak incelenmiştir. Bu amaçla bilgisayar programları geliştirilmiştir. Sıcak lık artışının neden olduğu ısıl gerilmeler ve optik yolda ki değişimler araştırılmış, gerilmeler ve birim uzamalar emniyet delerleri ile kıyaslanmış t ir. Laser başı eliptik yansıtıcısı farklı düzenlemelerle (ex- fokal ve konfokal) incelenmiş verim ifadeleri tespit edil miştir. Laser başının optimum şartlarda çalışabilmesi için bir so lutma sistemi dizayn edilmiş ve bu sistem laser başının 0.5 ile 1 Hz darbe aralığında \ sıcaklık artışı sonlu eleman lar metodu ile nümerik olarak bulunmuştur ve bu amaçla bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Laser başı mekanik tutucu ve aksamları, ayrı ayrı dizayn edilmiş ve imalat projeleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI SYNOPSIS In the present study the design of M solid state laser head delivering the output energy in between 5 to 75 joule and reputation rafe of 0.5 to 1 Hz was completed and individualy parts were examined. The outputs of the flash tube and its spectral efficiency were examined the suitable flash tube was then selected for practical applications. During optical pumping, the temperature rise in i;he laser rod was examined both analicaly and numericaly. For this purpose, a computer program was developed. The thermal stresses and distortions due to this temperature rise were also examined and the results were studied within the accaptable limits. The eliptic cavity was examined considering both exf ocal and confocal arrangements. The efficiecies for both arran gements were eliminated. The cooling system for laser head delivering optimum performance was designed. The temperature rise in the cooling fluid waa> studied numericaly by considering the finite element metod and for this purpose a computer prog-* ram was developed. For manufacturing purpose, the mechanical parts of the laser head were designed individualy and blue prints were developed.