Meusnier teoremi yardımıyla yapılan bir tasvir hakkında
  1. Tez No: 173563
  2. Yazar: NEDRET KARAŞİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASAF GÜNHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu çalışmada yüzeyleri, üzerindeki eğriler vası tası ile karakteri ze eden Meusnier Teoremi kullanılmak suretiyle bir tasvir geliştirilmiştir. Meusnier teoremine göre bir yüzeyin herhangi bir adi noktasındaki düzlemsel kesitleri ile elde edilen eğ rileri arasında bazı bağıntılar vardır. Bu çalışmada, bu bağıntılardan yararlanmak sure-* tiyle, yüzeyden ayrılmış, eğriliği sabit olan veya ol mayan eğriler kullanılarak, Meusnier Teoremi ile yapılan tasvirde eğriler arasında özel bir perspektif afi nitenin varlığı bulunmuştur. Ani perspektif afinite olarak adlandırılan bu özel lik kullanılmak suretiyle yüzeylerin teşekkülü açıklanmış bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SU M MARY In this thesis, the theorem of Meusnier has been used to devolope a mapping which characterize the surfaces by means of their curves overall. According to the theorem of Meusnier, there are so me rules between the curves which obtained plane sections of the surface on any regular point. It is found a special perspective afini ty when the mapping was made between the curves by the Meusnier Theorem. Those curves we used were on the surface or seperated from the surface. The formation of surfaces has been illustrated by using the special kind of perspective âfinity which iş called instantaneous perspective afinity has different directions from one point to another. K