Lernen mit spielen und liedern ım Daf-unterricht
Oyun ve şarkılarla yabancı dil olarak Almanca öğrenimi
- Tez No: 173581
- Danışmanlar: Y.DOÇ. EMEL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Almanca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, oyunların ve şarkıların yabancı dil eğitimindeki yeri bilimsel verilerle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yabancı dil ders kitaplarında eğitsel oyunların ve şarkıların kullanılması, öğrencilerin yabancı dil öğreniminde çekingenliklerini yenmelerini, motivasyonlarının artmasını ve derse aktif katılmalarını sağlamaktadır. Öğrenciler oyunlar ve şarkılar sayesinde yabancı dili günlük yaşantılarına aktarabilmeyi kolay ve zevkli bir şekilde keşfederler. Altı bölümden oluşan bu çalışmanın giriş kısmında yabancı dil öğretimindeki yöntemlerde oyun ve şarkıların rolüne yer verilmiş ve derste uygulanacak oyunların kısa tanımlan yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde oyunun tanımı ve oyunların çeşitleri hakkında genel olarak bilgi verilmiş ve konu ana başlıklar halinde değerlendirilmiştir. İkinci bölümde yabancı dil dersinde oyunun yeri ve sınıflandırılması hakkında bilgi verilmektedir. Bu bölümde çeşitli Almanca yabancı dil ders kitaplarında yer alan oyunlardan örnekler verilmiştir. Tezin uygulama bölümünü oluşturan üçüncü kısmında, Moment Mal 1 ve 2 adlı Almanca yabancı dil ders kitaplarından ders oyunlarına yönelik örnekler analiz edilip, sınıf içi uygulamalar yansıtılmıştır. Dördüncü bölümde yabancı dil dersinde şarkıların yeri ve işlevi incelenmiştir. Beşinci bölümde Moment Mal 1 ve 2 adlı Almanca yabancı dil ders kitaplarının yam sıra, çeşitli Almanca yabancı dil ders kitaplarında yer alan şarkılardan seçilen örnekler analiz edilip, sınıf içi uygulamalara değinilmiştir. Tezin sonuç bölümü, altıncı bölümü oluşturmaktadır. Bu bölüm, ders oyunlarının ve şarkıların sınıflandırılması ve yabancı dil dersinde uygulanması ile ilgili elde edilen verilerin değerlendirilmesini kapsamaktadır. Almanca öğreniminde, oyunların ve şarkıların sistemli bir şekilde ve oyun çeşitlerinin çoğaltılarak her düzeyde kullanılması, öğrencilerin öğrenme becerilerini geliştirmelerini ve yabancı dile olan ilgilerini sağlayacaktır. Anahtar Sözcükler Almanca'nın öğrenimi, Almanca ders kitapları, ders oyunları ve şarkılar ile yabancı dil öğrenimi
Özet (Çeviri)
In this study the role of games and songs in foreign language education was attempted to be established with scientific data. The use of educational games and songs in foreign language textbooks helps students overcome their timidity in foreign language education by motivating them and enhancing participation. The approach enables students to adapt a foreign language to their daily lives through a smooth and enjoyable process of discovery. In the introduction to this six-part study, the methods of foreign language education were described and class games were briefly defined. In the first part, general information about the types of games was provided followed by a classification according to the main headings. In the second part, information about the role and classification of games was provided. In this part sample games from various German textbooks were shown. In the third and application part, sample class games from German foreign language textbooks“Moment Mai 1-2”were analysed and their applications were shown. In the fourth part, the role and functions of songs in foreign language classes were studied. In the fifth part, along with German foreign language textbooks“Moment Mai 1-2,”sample songs from a variety of German foreign language textbooks were analysed, and their applications were shown.The conclusion of the thesis is the sixth part. This part includes the evaluation of the obtained data on the classification of the class games and songs and their application in foreign languages classes. In German language education, the systematic use of games and songs, and their diversification will improve the students' learning skills and spur their interest in foreign language. Key Words Learning of German language, German textbooks, foreign language education with class games and songs.