Konya'da geçmişte ve günümüzde hazırlanan kışlık yiyecekler üzerine bir araştırma
- Tez No: 17364
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Ev Ekonomisi, Food Hygiene and Technology, Home Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
- 57- 6. ÖZET Konya'da ev teknolojisiyle besinleri işleme ve saklama konusunu ele alan bu çalışma rastgele örnekleme ile Konya'nın değişik semtlerinden seçilen farklı kuşaktan (anne-kız; kaynana gelin 60 (30'ar) kadından yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Uygulanan görüşme formu ile tüm gıda gruplarından hazırlanan kışlık yiyeceklerin eskiden neler olduğu, ne ölçüde yapıldığı, günümüzde ne kadarının uygulandığı belirlenmiştir, özet Tablo 21'de görüldüğü üzere et işleyenler eskiden % 100 iken günümüzde % 80; süt işleyenler eskiden % 100 iken günümüzde % 36.66; tahıl İşleyenler eskiden % 100 iken % 33,33lük bir dağılım göstermişlerdir. Meyve-sebze işleme oram ise iki grupta da % l00'dür. Sonuçta, Konya'da kış için besin işleme uygulamalarının eskiye oranla daha az yapıldığı; eskiden yapılmayan ya da az yapılan tarhana, şeftali reçeli vb. nin günümüzde uygulandığı anlaşılmışta. Saklamada eskiden kullanılan toprak esaslı kapların günümüzde az oranda kullanılmakla birlikte yerlerini cam, plastik gibi materyallere bırakmakta olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca Konya'da kış için işlenen besinlerin tarifeleri kaynak kişilerden yazıya geçirilmiş, bazılarının standart tarifleri geliştirilmiş, besin değerleri verilmiştir. Kültürel değer açısından saptanan geçmişteki bu uygulamaların Konya'da oldukça zenginlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-58- 7. SUMMARY The subject matter of this study is preservetlon of foods by the means of home technology. The aim of the study is to compare the traditional preserving methods with modem ones. It is thought that in doing so the alterations of the methods used in preserving foods could be demonstrated if there is any. The study was limited with winter foods and province of Konya. In this study the sample was chosen randomly among women from different generations (mothers-daughters; mothers in law-daughters in law, 30 from each category) who live in different regions of Konya. In questionaire we asked the old and the new habits of women in preserving winter foods. As it is shown at Table 21, meat preserving ratio decreased from % 100 to % 80, mSk preserving ratio decreased from % 100 to % 36,66, wheat preserving decreased from % 100 to % 33,33. Vegetable and fruit preserving ratio have'nt changed in years. It was found % 100 both for the old and the young generations. It was found that the habits of preserving foods had o considerable change in years. Old habits had lost its importance but new habist hava occured instead. For instance, some foods, such as peach jam and tarhana are being prepared com monly nowadays, how ever, they hardly have been used in past Additionally, the material used for food containers has been changed in years also. When sou-based containers loose its popularity among women, the containers were made from glass and plastics are being used commonly. At the end of the research the recipes of preserved winter foods were given in details. These recipes were gathered from respondents. Many of them weren't recorded before. The recipies were standardized and their nutrition values were cal culated. It was discovered that preserving food methods by the means of home technology are being used widely as they were yesterday despite some alterations have occured in time.