Etnik işbölümünün oluşumunda İslahiye örneği
- Tez No: 173696
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma Osmanlı Devleti'nin 1865- 1866 yıllarında İslahiye bölgesinde Fırka-i İslâhiye ordusuyla iskan ettirdiği göçebe Kürt aşiretlerle bölgeye Kürtlerden sonra yerleştirilen göçebe Yörük aşiretler arasında yerleşim alanlarındaki kaynak farklılığına dayalı olarak oluşan mesleki farklılaşmalardan hareketle Yörük ve Kürt aşiretler arasında oluşan etnik sınırların yerleşim alanlarındaki mevcut kaynak farklılıklarından etkilenip etkilenmediğini soruşturmak üzere yapılmıştır. Bu noktadan hareketle İslahiye bölgesinde yaşayan Yörük ve Kürt aşiretlerden bölgenin tarihine ve kültürel özelliklerine vakıf kişilerle görüşme ve katılımlı gözlem teknikleri kullanılarak alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada Osmanlı İmparatorluğu'nun aşiretleri iskân ettirtme yöntemleri ve sebepleri tarihsel ve toplumsal boyutları ve sonuçlarıyla değerlendirildikten sonra bölgede yaşayan Kürtler ve Yörükler arasında oluşan etnik sınırların kültürel, mesleki, ekonomik ve tarihi boyutu ele alınmış ve oluşan etnik sınırların nelerden beslendiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada kısaca aynı bölgenin farklı ekolojik nişlerini paylaşan farklı etnik grupların farklı ekolojik nişlerin sunduğu farklı kaynaklara sahip olmalarına bağlı olarak bir kaynak mücadelesine girmedikleri ve ekonomik olarak farklı alanlarda uzmanlaştıkları müddetçe barışçı ilişkiler geliştirme eğiliminde olduğunu ve aralarında siyasi, kültürel ve ticari ilişkiler kurulma potansiyellerinin olduğunu söyleyen Barth'ın bu savından hareketle yapılmış ve yapılan araştırma sonucunda İslahiye bölgesinde yaşayan Yörük ve Kürt aşiretlerin arasında bu tür ilişkilerin olduğu ve bunların mevcut ekolojik farklılıkların sunduğu kaynak farklılıklarından etkilenerek şekillendiği ortaya konmuştur. Anahtar Sözcükler Etnisite, Göç, İskân, İşbölümü, Etnik işbölümü, Ekoloji, Yörük, Kürt
Özet (Çeviri)
This research inquires whether the ethnical boundaries between Kurdish and Yörük tribes were influenced by the present differentiation resources caused by vocational differentiation related to source the differences in the habitat of the nomadic Kurdish tribes which were settled in the İslahiye region by Ottoman State and the nomadic Yörük tribes which were transferred to region later. A field research was conducted using the techniques of participant observation and interviews with Kurds and Yörüks who live in the region and who are informed about the cultural features and history of region were made. The research, after considering the historical and social dimensions and results of the Ottoman policies of settling the nomadic tribes, deals with the cultural, occupational, economical and historical aspects the ethnic boundaries between the Kurds and the Yörüks, analyzing the factors sustaining boundary formation. The study departs from F. Barth, who affirms that peaceful relations should be expected between different ethnic groups sharing the same ecological environment, as long as they do not complete over resources due to having differentiated resources at their disposal and that they tend to cooperate politically, culturally commercially. His views were totally confirmed by the field research.Keywords Ethnicity, Immigration, Settlement, Division of Labour, Ethnical Division of Labour, Ecology, Yörük, Kurdish