Gerede-Aktaş ormanının fitososyolojik ve fitoekolojik yönden araştırılması
- Tez No: 173695
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRIM AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1977
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
-76- ÖZB-T Bu çalışma ile Batı~Karadeniz bölgesinde Bolu il sınırları içerisinde Kastamonu kökenli karasal "bir iklimin etkisi altında bulunan Gerede-Aktaş ormanı bitki sosyolojisi ve bitki ekolojisi yönünden araştırılmıştır-. Esas itibariyle volkanik (andezit) kütlelerin oluşturduğu bu alanda tanımlanan bitki grupları kalker siz kahverengi ve kahverengi orman topraklarında yayılma göstermektedir. Ploristik açıdan Buro-Siberian floristik bölgesinin luxine eyaleti sınırları içerisinde bulunan bu bölgede Braun-Blanquet metoduna göre 7 bitki grubu tesbit edilmiştir. a- Akdeniz yanlısı bitki grupları.* 1-Pinus nigra subsp. pallasjana 2-Querous bornmuel1eriana 3-Populus tremula b-Örazyatik bitki grupları : 4-Pinus sylvestris 5-Abjea bornmuellerjana 6-
Özet (Çeviri)
S 0 M IS A R Y ' The aim of the present work is the study of G-erede -Aktaş forest from the phytosooiological arid phytoeoolgical point of view. The area is located in Boiu province o$ West Black Sea region which is under the influence of typical continental climate. The plant groups described in this area are spread out on noncalcereous "brown soil and brown soil. Mainly, the area oonsisted of volcanic (andesite) massive. The area is in the Euxine province of Euro-Siberian floristic region frbnu the floristic point of view and 7 plant groups aüe described i' a- Mediterranean- originated plant groups? 1~ PJ-Qus nigra subsp. pallasiana 2- (fruero.ua bornmuelleriana 3- Populus tremula b- Euro-Asia originated plant groups ; 4- Pinus sylvestris « 5- Abies bornmuelleriana 6- «funiperus communis subsp» nana Meso-higrophyl plant groups wlich situated in the opened area and wet places in the forest are described in addition to the above mentioned groups.