Selçuk Üniversitesi Eğitim-Araştırma Hastanesi iç hastalıkları ve genel cerrahi servislerinde simülasyon yaklaşımıyla bir kuyruk modeli uygulaması
- Tez No: 17372
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
110 ÖZET Sağlık hizmetlerinin önemli bir dalı olan tedavi edici hizmetlerin büyük bir bölümü yataklı tedavi kurumları dediğimiz hastanelerimizce yerine getirilmektedir. Hastaneler, sosyal ve tıbbi yapının önemli bir parçası olup, gerek kuruluş ve gerekse işletme yönünden büyük masraflar getirmektedir. Bu kurumlarımızda, hastaların muayene, tedavi, kontrol ve rehabilitasyonu yapılmaktadır. Toplumumuzun vazgeçilmez hizmet birimleri içinde yer alan hastanelerimizin, sahip oldukları yatak kapasitelerinin artırılması, vatandaşların bundan azami şekilde yararlanmalarının sağlanması, sağlık sorunlarının temel konularından biridir. Çünkü sağlık hizmetleri en pahalı hizmetlerden biridir. Bu çalışmada, hasta yataklarının verimli bir şekilde kullanılmadığı görülmektedir. Bu ise, aynı zamanda ekonomik kayıplar meydana getirmektedir. Bu kayıplar hem hastane işletmeciliği, hem de hastalar yönünden büyük külfetler oluşturmaktadır. Selçuk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Genel Cerrahi Kliniklerinde, simulasyon yaklaşımıyla bir kuyruk modeli uygulaması yapılmıştır. Hasta yataklarının ne kadar boş kaldığı ve hastaların ne tadar kuyrukta bekledikleri gösterilmiştir. Bunların ortadan kaldırılması İçin gerekli öneriler getirilmiştir. İlmi çalışmalar yaparak, yeni metod ve modeller geliştirerek, hastalan kuyrukta bekletmeden ve yatakları boş bırakmadan, en iyi hasta bakımını, en kısa sürede vermek mümkün olacaktır. Burada bir örneği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A great amount of treatment duties, that are important branch of health service, are performed by our hospital furnished with bad. Hospitals are the important parts of social and medical facilities for the establishing and proceeding so they need much amount of expence. In these foundations examination, curing, contring and the rehabilitation are done. Hospitals takes place in our society with an unabondonable career. So, increasing the capasities of badrooms, providing the possibility for sick people are the principal duties of health service. Because this service is the most expensive service. In these efforts, it is obtained that the capacities of bads of patients aren't used usefully. So, it causes financial damage that produces demage for management of hospital and also produce difficulties for sick people. In Selçuk Univercity Training and Searching Hospital Internal Health and General Surgery Clinics a queue model i application is done by simulation approaching. How many of bads are fulled and how many of them are in waiting for necessity are determined. And some offerings are formed to prevent these misusages. By systematic working and improving appropriate patterns and methods, it will be possible to provide beds without waiting in queue and the best treatment with full capacity of bads in the shortest period. One of the is shown below.