Pre ve erken postnatal döneme ait sıçan dalağında kan yapımının (Hematopoiesis) histolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 17371
  2. Yazar: ERDOĞAN KOCAMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
-47- ÖZET Bu çalışmada; gebeliğin 14., 15., 16., 17., 18. ve 19. günlerindeki embriyolardan 6 'şar adet, yeni doğmuş, 2 günlük ve 5 günlük yavrulardan 6" şar adet olmak üzere toplam 54 adet Rattus norvegicus türü beyaz sıçanda dalak kan yapımı evrelerinin zamanlama açısından belirlenmesi, bu evrelerdeki hücrelerin Histolojik özelliklerine göre tiplemeleri ve kan yapım hızının evrelere göre matematiksel değerlerle ölçümü yapıldı. Dalağın ilk olarak gebeliğin 15. gününde gözlendiği; kan yapımının gebeliğin 18. gününde başladığı ve bu aktivitenin giderek arttığı; kapsül, trabekül oluşumu ve megakaryosit üretiminin gebeliğin 19. gününde seçilebildiği; yeni doğmuş yavruda lenfositlerin dokunun içerisinde diffüz dağılmış olarak gözlendiği; 2 günlük yavruda ilk kez ak pulpa ve kırmızı pulpa ayırımının net olarak yapılabildiği; 5 günlük yavruda ak pulpa sayısında belirgin bir artışın olduğu ve dalak görünümünün olgun dalak görünümünü kazandığı belirlendi. Kan yapıcı hücre çekirdeklerinin çapının ölçülmesinde eritropoietik seri hücre yapımının giderek şiddetlendiği, megakaryos itlerin çok fazla değişkenlik göstermediği bulundu.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY This study includes a total number of 54 Albino rat (Rattus norvegicus), comprising 6 embryos each at the 14 15th, 16th, 17th, 18th and 19th days of gestation; and 6 rats each newborn, 2 and 5 days old. in these rats, blood producing stages of the spleen has been determined according to timing. The cells in the stage concerned has been classified histologically. The speed of blood producing has been measured according to the stages mathematically. The spleen has been observed at first in the 15 day of gestation. The blood production has started in the 18 day of gestation. This activity has increased gradually, in the 19 day of gestation, capsule and trabeculae formation and megakaryocyte production were seen, in the new born, lymphocytes have been observed as diffuse lymphocytes in the tissues. The distinction of the red pulp and white pulp could be done at 2 days after birth. The number of the white pulp in the 5 day old rat has increassed and the spleen has gained a mature appearance. In the measurement of the diameter of haemopoetic cell nuclei, it was found that the production of erythropoetic cell line has gradually been increased, but the megakaryocytes did not change much.