Çim spor alanlarında kullanılabilecek bazı üst katmanı toprak karışımları ve hidrolik iletkenlerinin irdelenmesi
- Tez No: 173816
- Danışmanlar: DR. VEDAT OĞUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
-31- ÖZET Çim spor alanlarında kullanılabilecek üst toprak karışımlarının derişik sıkıştırma oranlarında (Hacim A- ğırlığı) hidrolik iletkenlikleri ve su tutma kapasitele rinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada farklı al tı karışım kullanılmıştır. Toprak, kum ve organik madde nin derişik oranlarda karıştırılmaları ile elde edilen 3 3 deneme konuları 1.52 gr/cm ile 1.3b gr/cm hacim ağır lıklarına sıkıştırılmıştır. Araştırma konularının, O-IO cm lik katmanında % 4 ve 8 organik madde, % 92 ve 98 kum; 10-30 cm lik kat manında ise % 20-40 ve 60 oranlarında toprak ve % 40-60 ve 80 oranlarında kum kullanılmış ve her konu üç ke? yi nelenmiştir. Araştırma materyali olarak Arık serisi toprakların 0-10 cm lik katmanı kullanılmıştır. Anılan seri toprakla rı kil bünye sınıf mdadır. Basınçlı tencere kullanılarak yapılan su tutma ka pasiteleri en düşük % 60 kum ve %,40 toprak karışımında, en yüksek işe % 20 kum ve % 80 toprak karışımında elde e- dilmiştir (Çizelge 6). Karışımdaki kum oranı arttıkça su tutma kapasitesi azalmıştır. Karışımların kullanılabilir su kapasiteleri de içerdikleri kum, toprak ve organik mad de miktarına bağlı olarak değişiklik göstermiştir. Toprak ve organik madde miktarı arttıkça aynı toprak suyu geri liminde tutulan su miktarı artmıştır. Sıkıştırma işlemi sonunda yapılan denetlemede, is tenilen hacim ağırlığı değerlerine % 1 düzeyinde yaklaşıl dığı saptanmıştır..a Hacim ağırlığının 1.52 gr/cm olduğu ilk üç konunun 3 hidrolik iletkenlikleri, hacim ağırlığının 1.38 gr/cm ol duğu konulara kıyasla daha Hüşük bulunmuştur. Hidrolik ilet--32- kenliğin, hacim ağırlığı büyüdükçe azaldığı ve küçüldükçe arttığı belirlenmiştir. En büyük değer 4.40 cm/h ile dört nolu konuda, en küçük değer ise 1.72 cm/h ile bir nolu ko nuda elde edilmiştir. Karışımlardaki kum miktarı arttıkça hidrolik iletkenlik değerleri de artmıştır. Ayrıca hidro lik iletkenlik, sıkıştırma derecesi (Hacim Ağırlığı), top rak ve organik madde oranları arttıkça azalmış, diğer ta raftan kum içeriğine bağlı olarak artmıştır.
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY Hydraulic conductivities at various compaction levels and water holding characteristics of the six different upper layer soil mixtures used in the construction of grass sport fields were evaluated in this study. Various mixtures of soil, sand and organic matter were compacted to bulk densities of 1.52 and 1.38 gr/cm3. Of the experimental treatments, in the first layer of 0-10 cm were composed of 4 and 8 percent sand were mixed and each treatment was replicated three times. Soil material was obtained from the top 10 cm layer of the Arık series soil. The texture of the soil was clay. Water holding capacities of the various mixtures determined with the pressure plate apparatus were found to be lowest in 'the mixture of 60 % sand and 40 % soil; the highest was obtained with the 20 % sand, 80 % soil (Table 6). As the fraction of the sand in the mixtures increased, water holding capacity decreased. Available water capacities varied with the soil, sand and organic matter content. At the same suction level, the amount of water held increased with increasing soil and organic matter contents. In order to compare the bulk densities obtained as a result of compaction with the predetermined bulk densities a control work was performed and it was found that predetermined and obtained bulk densities were similar at the 1 % level of significance. Hydraulic conductivities of the first three treatments, which were compacted to 1.52 gr/cm, were lower than the. - ; 3 other treatments with bulk density of 1.38 gr/cm. Hydraulic conductivity increased with decreasing bulk density. The-34- highest hydraulic conductivity was obtained from the fourth 1.72 cm/h. As the sand fraction in the mixtures increased, hydraulic conductivities increased. Also, hydraulic conductivity decreased with increasing soil and organic matter content end degree of compaction.