Toprak işleme aletlerinde iş organının aşınmasının etüdü
  1. Tez No: 173815
  2. Yazar: MEHMET BAKİ KARAMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL TÜLBENTÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
VI ÖZET Bu Çalışmada, pulluk uç demirleri yapımında kullanılan çelik lerin; toprak, malzeme ve işletmeye bağlı değişkenlere göre a şınma davranışları araştırılmıştır. Bu amaçla, laboratuvarda aşındırma makinası ile çeşitli deneyler yapılmıştır. Den ey ler, iki safhada yürütülmüş olup birinci safhada, planet diş liler vasıtasıyla dönme ve karıştırma esasına dayanan sis temle çalı silmiştir. Bu safhada, hadde çıkışı olarak deneye a lınan Ç 1040 malzemeden mamul numuneler le, hız, çalışma derin liği, aşındırıcı tane büyüklüğü ve cinsi, nem oranı gibi işlet me ve minerale bağlı değişkenlerin aşınmaya etkileri incelen miştir. Bununla beraber aynı malzemelerle yüzey pürüzlülüğü, temperleme sıcaklığı ve farklı yüzey sertleştirme işlemleri gibi malzemeye bağlı değişkenlerin aşınmaya etkileri tespit edilmiştir. îkinci safhada ise aşındırıcı mineralin, Ç 1040 malzemeden ma mul numune üzerine hidrostatik olarak yüklenmesi gerçekleşti rilerek, yüzey bas ıncı a şınma değişimi gözlenmiştir. Deneylerimizde aşındırıcı mineral olarak (karşı madde) farklı tane büyüklüğünde dere kuml arıyla, üç çeşit tarım toprağı kul lanılmıştır. Deneyler neticesinde; hız, çalışma derinliği, basınç, yüzey pü rüzlülüğü ve aşındırıcı tane büyüklüğü ile aşınmanın arttığı, değişik nem oranlarında da aşınma miktarının değişiklik gös terdiği tesbit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, darbe ve aşınmaya dayanıklı olması gere ken pulluk uç demirlerinin yapımında kullanılabilecek en uy gun malzemenin, endüksiyonla yüzeyi sertleştirilmiş veya kay nakla kaplanmış orta karbonlu çelikler olduğu tesbit edilmiş tir. Ancak sertleştirme kalınlığının fazla olması gerekmekte dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, the wearing behaviour of steels used in the manufacturing of share blades have been investigated taking in to account the effects of factors namely soil, operating conditions and material. For this purpose, various experiments have been carried out in the laboratory conditions by using wearing machine. The experiments are carried out at two stages. In the first stage, it has been worked with a system which is based on turning and mixing action obtained by planet gears. In this stage of the work, the effects of the variables on the wear have been investigated using specimens prepared from steels without heat treatment (M.K.E. Ç 1040).These variables which are speed, working depth, grit size, the mineral type used and the ratio of moisture in soil, depend on the operation and the mineral. Howe ver, the effects of variables such as roughness, tempering temperature and the different surface hardenings depend on the material, are determined on the same mineral. In the second stage, by loading the mineral hydrostatically on the specimens prepared from M.K.E. Ç 1040 steel, the va riation of the wear with surface pressure has been observed. In our experimental works, stream sands having different grit sizes and three kinds of agricultural soils are used as wearing minerals (Opposing Matter). The experimental results show that the amount of the wear increases with the speed, operating depth, pressure (load), roughness and the grit size of the mineral. In addition to this, at different moisture ratios in the soil, it has been seen that the amount of the wear tended to vary. Also it has been found that the most suitable materials to be used in ma nufacturing the share blades which should resist the wear and impact, are the steels having mean carbon and of wihch the surface hardened by induction or covered by welding. However, the hardened layer of the material must be thick.