Menstruel siklusda alkalen fosfataz
- Tez No: 173850
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYDIN AKKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1975
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
E Labor atuvarımıza alkalen fosfataz histokimyası için bir yöntem yerleş tirmek, bu yöntemle vajinal yayımlardaki hücrelerle periferik yayımlardaki lö- kositlerin alkalen fosfataz aktivitesini kişinin hormonal dönemi ile oranlamak için yapılan bu çalışmaya Akademimiz Kadın Hastalıkları-Doğum Polikliniğine çeşitli nedenlerle başvuran ve yaş sınırları 17-50 arasında değişen 83 kadın alınmıştır. Olgular, alınan özgeçmişlerine ve yapılan fiziki muayenelerine göre önce 3 ana gruba ayrılmışlardır. Çeşitli nedenlere bağlı adet düzensizlikleri ni kapsayan Dismenore grubunda 37 olgu, akıntı-bel, kasık ağrısı, kontrol ne deni ile başvuran olguların toplandığı kontrol grubunda 39 olgu ve oral kontra- septiflerin kullanıldığı grupta 7 olgu bulunmaktadır. Olgulardan vajinal yaymalar yapılmış ve aynı zamanda parmak ucundan alınan kandan periferik yaymaları yapılmıştır. Hazırlanan preparatlar değiştirilmiş Gomori yönteminin Enstitümüzce değiştirilen yöntemine göre alkalen fosfataz aktivitesi yönünden incelenmiş lerdir. Yaptığımız en önemli değişiklik orijinal Gomori yöntemindeki 8.6 pH yerine 10.5 pH'lık bir tampon kullanmamızdır.- 70 - Vajinal yaymalar önce klasik Papanicolau yöntemine göre östrojen veya projesteron dönemleri olarak ayırd edilmişler ve daha sonra enzim aktivitele ri incelenmiştir. Vajinal yaymalarda kornifiye ve intermediyer hücrelerde alkalen fosfa taz aktivitesi bulunmamakta, mukus kuvvetle enzim pozitif iken lökositler de ğişik derecelerde enzim aktivitesi göstermektedir. 6 olguya ait vajinal yay malarda gözlenen endoservikal hücrelerin hepsi alkalen fosfataz aktivitesi yö nünden kuvvetle pozitiftir. Bazal ve parabazal hücrelerde alkalen fosfataz aktivitesi görülmekte olup aynı preparat içinde bu hücreler aynı aktivite de recesi göstermektedir. Grup ve dönemlere ait aritmetik ortalama aktivitesi ise şöyledir : Dismenore grubu östrojen dönemi ortalama s 0.83 ; Dismenore grubu projesteron dönemi ortalama: 0.79 t Kontrol grubu östrojen dönemi ortalama: 0.83 t Kontrol grubu projesteron dönemi ortalama: 0.67. Oral kontraseptif kul lanan olgulara ait vajinal yaymaların hepsi projesteron döneminde olup ortalama alkalen fosfataz aktivitesi 0.57 'dir. Rakımların kesirli olması nedeni ile gruplar birbirleri İle oranlanmamıştır. Dismenore grubu östrojen dönemindeki 21, projesteron dönemindeki 11, toplam 32 olgudan, kontrol grubu östrojen dönemi 29, projesteron dönemi 6, toplam 35 olgudan ve oral kontraseptif grubundaki 6 olgudan, genel toplam olarak 73 olgudan periferik yayma yapılmış ve alkalen fosfataz aktivitesi in celenmiştir. Bu inceleme sonucunda LAF aktivitesi grup ve dönemlere göre şu değerleri vermiştir : Dismenore grubu östrojen dönemi s 41. 6 * 9.29} Dismenore grubu projes teron dönemi.* 3.73 + 1.11} Kontrol grubu östrojen dönemi : 71.83 ? 7.79} Kontrol grubu projesteron dönemi 4.33 + 1.52$ Oral kontraseptif ler kullanan grup ise 2.67 + 1.61.- 71 - Bu gruplara ait ortalamaların Student“t”testi ile yapılan istatisti- ki analizleri östrojen dönemlerine ait ortalama LAF aktivitesinin projesteron dönemlerine ait ortalama LAF aktivites inden anlamlı olarak çok yüksek olduğu nu göstermektedir. Bu bulgu östrojenlerin LAF aktivitesini arttırdığı biçimin de yorumlanmıştır. Her ikisinin de östrojen döneminde olmasına karşın kontrol grubundaki ortalama LAF aktivitesi dismenore grubuna ait ortalama LAF aktivitesinden an lamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Bu bulgu kontrol grubunda bulunan enfek siyonlara bağlanmıştır. Çalışmamız, var olan bilgilerin ışığı altında, vajinal yayımlardaki al- kalen fosfataz aktivitesinin kişinin hormonal dönemi ile ilgisiz olduğunu ve görülen aktivitenin daha ileri yöntemlerle aydınlatılması gerektiğini düşün dürmektedir. Buna karşın LAF aktivitesi ile özellikle östrojen hormonu sevi yesi arasında mutlak bir ilişki var olup LAF aktivitesi bu hormonun seviyesi ni kontrolda kullanılabilir. Ancak diğer parametrelerin de LAF aktivitesi üze rine olan etkileri bu testin günümüzdeki değerini düşürmektedir. Çeşitli uya ranların etkisi ile artış gösteren LAF aktivitesinin aynı izoenzime bağlı olup olmayacağı sorusu akla gelmekte olup bu sorunun daha sonraki çalışmalarla ay dınlatılması gerek bu testin değerini kesinlikle aydınlatacak ve gerek hormon ların hücre metabolizması üzerine olan etkilerini aydınlatmada önemli ipuçla rı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ALKALINE PHOSPHATASE ACTIVITIES DüRIMG MENSTRUAL GYCLUS Leucocyt alkaline phosphatase activity and cellular enssymatic activity on the vaginal sraear were determined and compared with the hormonal status of 83 women, IT- 50 years old. The subjects were classified into 3 categories according to their clinical history and physical findings, namely ; dismenoreae, control and pill users.