Paradoxical nature of American art during the great depression: Realist visions as the antidote to mythmaking
Büyük Buhran dönemindeki Amerikan sanatının çelişik doğası: Mitleştirmeye karşı gelişen gerçekçi bakış
  1. Tez No: 173884
  2. Yazar: GAYE BAYRİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UFUK ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET BAYRİ, Gaye.“Paradoxical Nature of American Art during the Great Depression: Realist Visions as the Antidote to Mythmaking,”Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu tezin amacı Amerika'nın Büyük Buhran döneminde hükümetin toplumsal sorunlar karşısında oluşturduğu resmi söylemin ve bu söyleme karşı gelişen gerçekçi söylemin resim sanatındaki yansımalarını incelemektir. Bu kültür incelemesi, sanatçıların eserleri aracılığıyla oluşturdukları bu iki farklı sosyal görüşü Buhran sonucunda dönemin kültürel karakteri haline gelen ve halkın refahını ön planda tutan sıradan halk söylemi, başkan Franklin Delano Roosevelt'in ideolojisi ve kültürel değişimi tetikleyen sol politika çerçevesinde ele almaktadır. Hükümetin sanatçılara ekonomik destek sağlamak amacıyla oluşturduğu sanat projeleri bu dönemin kültürünü önemli ölçüde etkilemiştir. Birçok sanatçı toplumsal konulan resmederken resmi söyleme bağlı kalarak ülke gerçeklerinden kopmuş, sadece geleneksel değerleri yüceltmiş ve bunun sonucunda mitik bir toplum modeli yaratmıştır, fakat sosyal bilinci ağır basan sanatçılar ekonomik Buhran' m ülke üzerindeki olumsuz etkilerini ve ezilmiş grupların yaşadıkları zorluklan yansıtan eserler vermişlerdir. Bu tez bu iki çelişik görüşü dönemin kültür yansıması olan resim sanatı aracılığıyla tematik olarak incelemektedir. Giriş bölümü bu iki farklı sosyal görüşün ortaya çıkışını ekonomik, politik, tarihsel ve sosyal bağlamda ele alarak resim sanatının bu görüşlerin ortaya çıkmasında ve yayılmasındaki rolünü göstermektedir. İlk bölüm resmi söylemin Yöreselci sanattaki ve devlet destekli Section ve WPA sanatındaki yansımalanm ele almaktadır, ikinci bölüm ise ülke gerçeklerinden kopuk bu söyleme karşı panzehir olarak gelişen görüşün yansımalanm gerçekçi WPA sanatçılarının ve Sosyal Gerçekçi sanatçılann eserleri, ve Yöreselci sanat akımının resmi söylemi destekleyen betimlemeleriyle çelişen yöresel tasvirler aracılığıyla ele almaktadır. Sonuç bölümü ise toplum gerçeklerinden kopuk sanatın bu gerçeklerle yoğrulmuş panzehirsel sanatı oluşturduğunu ve sanattaki bu iki çelişik görüşün dönemin kültürünü şekillendirerek yansıttığını belirtmektedir. Anahtar Sözcükler Great Depression, Franklin Delano Roosevelt, New Deal art, Regionalist art, Social Realist art.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BAYRI, Gaye.“Paradoxical Nature of American Art during the Great Depression: Realist Visions as the Antidote to Mythmaking,”M.A. Thesis, Ankara, 2006. This thesis studies the ways in which antidotal reflections in American art provided a counterfriction to the affirmative stance of the government during the Great Depression. The consensus culture that adopted the common people rhetoric engendered by the nationwide crisis, the optimistic ideology of the president Franklin Delano Roosevelt and the rising influence of the leftist politics constituted the social context in which artists constructed these two clashing perceptions, which constitutes the framework of this cultural analysis. The federal art projects that the government initiated to provide financial support for the artists transformed the culture of the 1930s substantially. While most artists who conformed to the optimism of the government took an affirmative stance leaning on the traditional values when addressing the social issues, the socially conscious artists mirrored the consequences of the crisis and the plight of the marginalized. This thesis thematically focuses on these two competing social visions in visual arts as a microcosm of the culture of the era. The introductory chapter analyzes the emergence of these two competing visions in economic, political, historical and social context, and the role art played in the formation and transmission of these perceptions. Chapter 1 reveals the reflections of affirmative rhetoric in the Regionalist art, the Section art and the WPA art. Chapter 2 analyzes the antidotal reflections in art against the affirmative visions through the works of the realist WPA artists, the Social Realist art, and the local art of some artists who competed against the mythic visions of the Regionalist art. The last chapter concludes that the mythic reflections of the society triggered the antidotal social visions, and that these two clashing perceptions in art both molded and mirrored the culture of the Great Depression. Key Words Great Depression, Franklin Delano Roosevelt, New Deal art, Regionalist art, Social Realist art.