Sütten kesilmiş buzağılarda ve danalarda serbest ve öğünlü yemlemenin büyüme performansına etkisi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 173968
  2. Yazar: NİHAT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ÖZKÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
.Ol- 6, ÜZ ET Süt ton koBİlmiy buzağılarda vo G uyuu bilirraig ılımalarda takibeden 3 aylak büyüme ve gelişme devresinde serbest ve öğünlü ( 2 öğün) yemleme şeklinin, yem tüketimi, vücut ölçüleri ve gün lük canlı ağırlık artışına etkileri karşılaştırılmıştır. Deneme materyali olarak Siyah-Alaca Irkı ve G., (1/4 Q»S«JÇ#fx 3/4 Siyah-Alaca) genotipli dişi ve erkek buzağılar kullanılmıştır. Denemede rasyon olarak % 18 proteinli buzağı büyütme yemi ile yonca samanı 7'ye 3 oranında kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1. Sütten kesilmiş buzağılarda takibeden 3 aylık büyüme devresinde vücut uzunluğu ve kürekler arkası genişlik bakımından erkek ve dişilerin, % 5 önem seviyesinde farklı gelişme gösterdiği, 7-9 aylık devrede işe böyle bir farklılık olmadığı anlaşılmıştır. İki farklı yemleme şeklinin her iki devrede de vücut ölçüleri bakı mından herhangi bir farklılığa neden olmadığı anlaşılmıştır. 2. Günlük ortalama yem tüketimi bakımından 4-6 aylık ve. 7-9 aylık dönemlerde hayvan başına sırasıyla, öğünlü yemlemede 6230.4 + 448.1 ve 8784;i+ 498.1; serbest yemlemede ise 6998.9 + 191.4 ve 9379.6 + 220.5 gr. olduğu anlaşılmıştır. Yapılan varyans analizi. sonucu yem tüketimi. bakımından yemleme şeklinin bir farklılık oluş turmadığı anlaşılmıştır. 3. Günlük canlı ağırlık artışının 4-6 aylık ve 7-9 aylık bü yüme devrelerinde öğünlü yemlemede sırayla 970 + 50 gr. ve 979 + 56.gr. ve serbest yemleme şeklinde yine sırasıyla 1022 + 72 ve 910 + 60 gr. olduğu gözlenmiştir. Yemleme şeklinin her iki devrede de günlük canlı ağırlık artışına etkili olmadığı ancak, farklı cinsiyetteki hayvanla rın farklı günlük canlı ağırlık artışı gösterdiği bulunmuştur.-32- 4» Yemleme şeklinin her iki büyüme devresinde de benzer gün lük canlı ağırlık artışı ve vücut ölçüleri oluşturduğu ancak, uygu lanan rasyon ile büyüme performansından ziyade besiye alınmış hayr vanlarda görülebilecek canlı ağırlık ve günlük canlı ağırlık artışı sağladığı gözlenmiştir» Hızlı bir büyüme sağlamak isteyen_yetiştiri- cilerin ve besicilerin böyle bir rasyonu her iki yemleme şeklini de kullanarak elde edebilecekleri söylenebilir*
Özet (Çeviri)
-33- SUMMARY In this study, the comparison of two different feeding systems (ad libitum vs twice a day) is carried out on calves for three months after weaning and also after six months of age. Black and white, G., (1/4 Southern Red and Yellow x 3/4 Black and White) calves were reared with a ration consisting 70 %. consantrates and 30 % alfalfanay. The results are summarized below, lo In three months rearing period of calves after weaning, body lenght, body widht behind shoulders are significantly different for male and female calves. No such difference is observed for calves reared 7 to 9 months,, 2. Average daily feed intake of calves reared 4-6 and 7-9 months are 6230.4 + 448,1 and 8784,1 + 498,1 grs. for twice a day feeding and 6998.9 + 191.4 and 9379,6 + 220,5 grs. for ad libitum feeding respectivly. According to the results of varians analysis there is no significant difference on daily feed intake in two different feeding systems. 3, Avarage growth rate of calves reared 4-6 and 7-9 months are 1022 + 72 and 910 +60grs.f°^ twice aday feeding and 970 + 50 and 979 + 56 grs. for ad libitum feeding respectivly. No significant differance on growth rate is found in two different feeding systems 4« In both rearing periods, similar results were obtained for characters involved. But, with the ration used the colves had a rapid growth, rather than a normal growth for the breed, A breeder who wants a rapid growth can use such a ration eff ectivly with both feeding systems.