Beyaz peynir yapımında kalsiyum klorürün süzme süresi, peynir suyu ile olan bazı besin maddeleri kayıpları ve peynir randımanına etkisi
- Tez No: 669
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
- 64 - ÖZET Bu araştırmada, beyaz peynir yapımında CaClp' ün süzme süresi, peynir suyu ile olan bazı besin maddeleri kayıpları ve peynir randımanına etkisi araştırılmıştır. Denemede sütlerin bir kısmı çiğ olarak işlem görürken, diğer kısımları 68°C/10 dakika, 72°C/40 saniye ve 85°C/15 saniye ısıl işlem görmüşlerdir. Bütün süt birimlerine % 1.5 starter kül tür katıldıktan sonra tüm süt birimleri dört eşit parçaya bölün müş ve % O.OO, % 0.01, % 0.02, % 0.03 oranlarında CaCl2 katılmış tır. Yarım saat olgunlaştırmadan sonra, sütlere 90 dakikada pıhtı laşmayı sağlayacak miktarda peynir mayası katılmıştır. 90 dakika sonunda pıhtı kesilmiş ve süzme sırasında ilk yarım saat baskı uygulanmamış, daha sonra ise 25 g/cm basınç uygulanarak süzme süreleri ölçülmüştür. Ayrıca süzme sonunda elde edilen ham pey nirler randıman hesaplanması için tartılmış ve elde edilen pey nir suları analiz edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir: - Süt kurumadde sinin peynir suyuna geçme oranı, 85°C/15 saniye pastörizasyonda % 0.03 CaClp kullanıldığında en düşük düzeydedir. o - Süt yağının peynir suyuna geçme oranı, 68 G/10 dakika ve 85°C/15 saniye pastörizasyon normunda ve % 0.03 CaClp kullanıldığında en düşük düzeydedir. - Süt proteininin peynir suyuna geçme oranı, 85°C/15 saniye pastörizasyonda en düşük düzeye ulaşırken, CaCl2'ün etkisi önemli görülmemiştir. - Süzme süresi, 72°C/40 saniye pastörizasyonda en düşük düzeye ulaşırken CaClp oranının artması ile süzme süresi kı salmaktadır. - En yüksek peynir randımanı, 85 G/15 saniye pastöri ze edilmiş % 0.03 oranında CaClp kullanılmış sütte elde edilmiştir
Özet (Çeviri)
65 - SUMMARY In this study, various effects of CaCl? are searched on the white cheese making; effects of GaCl2 on the filtration period of whey from the cheese, effects on the amount of nutritional elements lose by whey, and effects on the percentage yield of cheese. The milk that is used in the research is diveded into four portions. One portions is kept raw and each of the other three portions are applied to heating processes at different levels. One at the 68°G for 10 minutes, the other 72°G for 40 seconds and the lost one 85°C for 15 seconds. Later, 1.5 % of starter culture is added into all portions at 28°C. Each of these culture added portions are also divided into four small portions and different level of (0.00 %, 0.01 %, 0.02 %, 0.03 %) CaCl2 is added into the four small portions of each different groups. After the ripening of 16 small portions for 30 minutes, sufficient amount of rennin is added into the all portions to obtain a complete coagulation in 90 minutes. The formed clot is cut into the pieces and then these pieces are filtered for 30 minutes without any pressure. Later, 25 g./cm pressure is applied to the clot pieces and filtration period is measured for each 16 portions. Each portions of raw cheese are weighed to obtain the percentage yield of cheese. The results those obtained from these processes can be summarized as follows i - The percentage of dry matter that passed into the whey is the lowest in the portion that is pasteurized at 85°C for 15 seconds and contains 0.03 % CaClpo