Bir grafik tasarım ürünü olarak tabelanın biçim, içerik ve işlev açısından incelenmesi
To be researched signboard as a graphic design product in respect of form, content and function
  1. Tez No: 173974
  2. Yazar: AYŞE İFFET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
“Bir grafik tasarım ürünü olarak tabelanın biçim, içerik ve işlev açısından incelenmesi”adlı bu çalışmada, tabelanın ilk ortaya çıktığı dönemden günümüze kadar olan gelişimi, biçimsel özellikleri, kullanım alanları, üretimindeki teknolojik gelişmeler, farklı ülkelerdeki kullanım biçimleri, kentin görsel dokusuna etkileri, dil kıülamnnndaki rolü, reklam ve tanıtım yönünden işlevleri ve tasarım özellikleri incelenmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde grafik tasarım ve grafik tasarımın uygulama alanlarından, ikinci bölümünde tabela kavramı, çeşitleri, kullanım alanları ve malzemelerinden, üçüncü bölümünde tabelanın işlevleri ve Türkiye ile yurtdışında tabela uygulamalarından, dördüncü bölümünde tabela içeriği ile tasarımdan bahsedilmiş ve beşinci bölümünde sorunlu görülen tabela uygulamalarına yönelik yeni uygulama çalışmalarına yer verilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler sonuç bölümünde ele alınmıştır.Anahtar Sözcükler Reklam, Tabela, Tabela Tasannu, Dil Kirlenmesi, Görsel Kirlenme, Biçim, içerik
Özet (Çeviri)
At this work named“To Be Researched Signboard As a Graphic Design Product In Respect of Form, Content and Function”, historical development, formal properties, usage areas, technological developments at production, usage manners in other countries, effects to visual texture of city, role at language usage, functions in respect of advertisement and design properties of signboard have been researched. At first stage of this work graphic design and it's application areas, at second stage signboâM concept, signboard kinds, usage areas and it's materials, at third stage functions of signboard and signboard applications in Turkey and foreign countries, at fourth stage s^nboard contents and design, at fifth stage new applications and designs for signboard applications have problem were treated. The data have been got at the work, were treated at the 'result' stage. Key Words Advertisement, Signboard, Signboard Design, Language Dirtiness, Visual Dirtiness, Form, Content