Normal ve patolojik gebelerde amniotik sıvıda L/S (Lecithin/Sphingomyelin) oranı tayininin değeri
  1. Tez No: 174035
  2. Yazar: YÜKSEL BİLDİRGEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ SÜMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1978
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
51 ÖZET Çalışma 1977 Mayıs ile 1978 Nisan tarihleri arasında GATA Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine, polikiliniklerine başvuran 49 gebe ve Ankara Doğumevinde takip edilen 8 gebe olguda uygulandı. Toplanı 57 normal ve patolojik gebe olgudan alınan 67 AS. örneklerinde L/S oranı tayini ve köpük testi yapıldı, Amniosentez yapılan olgularda bu işleme ait hiçbir komplikasyon ortaya çıkmadı. AS* örneklerinde L/S oranı tayini GLÜGK'un modifiye metodu kullanılarak, ince tabaka Kromatografi yöntemi ile yapıldı. Beliren Lecithin ve Sphingomyelin lekelerinin planimetrik olarak ölçümünün oranları L/S oranı olarak değerlendirildi. L/S oranı tayin edilen ve köpük testi uygulanan gebeler normal ve patolojik gebe grubu diye iki ana grupta toplanıldı» Normal gebe grubunda 38 olgudan alınan 42 AS. örneğinde h/B oranı tayini ve köpük testi yapıldı. Gebelik haftalarına göre 16-28 haftalar arasında L/S1 ve 32-36 haftalarda L/S
Özet (Çeviri)
S U M M A R Y This study presents 49 pregnants who were admitted bo Gülhane Military Medical Academy Gynecology and obstetrics De partment in addition to 8 pregnants who were admitted to Ankara Obstetrics Clinic 0 6? Amniotic fluid sample were collected from 57 normal and pathologic pregnants, L/S ratio and foam test were performed There were no complications seen during and after amniocentesis: L/S ratio from Amniotic fluid samples were m3.ua by T?;;n Layer Chromatographie using Gluck°s modified method c The ratio of Lecithin and Sphingomyelin spots which are measured by pla~ nimetric v/ere acceptad as L/S ratio 0 Pregnants who were checked by foam test and L/S ratio, were divited in to two groups as normal and pathologic pregnants e We calculated L/S ratio and performed foam test in 42 Amniotic fluid samples which were obtained from 38 normal cases. We established test result revealed as follows. Between 16-28 weeks L/S< 1» 28-32 weeks L/S > 1, 32-36 weeks i./S 2, inconclution there appeared tobe a positive cor relation between L/S ratio and pregnancy time.When L/S ratio was found to be 2 or more it shows the existence of fetal pulmonary maturity and RDS will not occur. In pathologic pregnants L/S ratio due to fetomatemal illnes were found, to be increased or decreased depanted on the indi vidual oases. While in Diabetes Mellitus and polyhydramnios, L/S ratio were found to be decreased, in greeklampsi a pregnant L/S ratio were found to be increased. It was thought that Lecit hin synthesis was increased due to activation of the steroid production as a result of stresses on the fetus * Foam test were applied on all cases. It was seen that there was positive correlation between L/S ratio and foam test. There were six negative foam test when L/S ratios were 2 or more, there were five positive foam test when L/S ratios were two or less so the specificity of foam test to L/S ratio was % 83«