Benzen içeren bileşiklerle çalışan kişilerde immünolojik değişiklikler
  1. Tez No: 174060
  2. Yazar: FÜSUN YÜCEL GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
VII. ÖZET Bu çalışmada, bir kemik iliği baskılayıcısı ve karsi- nojenik madde olarak bilinen benzenle, kronik olarak karşı laşan kişiler immünolojik yönden incelenmiştir. İmmünolojik analizlere alınan grup, benzen maruziyetini kanıtlamak üze re yapılan bir ön araştırma sonucu belirlenmiştir, ön araş tırma evresinde, 21 polyester atölyesi incelenmiş, bu iş yerlerinde kullanılmakta olan bileşiklerin benzen jçeriği gaz kroma tografik yöntemle saptanmıştır. Atölyelerde çalışmakta olan işçilerde benzen maruziyetinin varlığını göstermek üzere, iş günü bitimine yakın toplanan idrar örneklerin deki fenol düzeyi, modifie Theis-Benedict yöntemi ile belir lenmiş ve benzenden kronik etkilenmeyi araştırmak amacıyla, perifer kanından hazırlanan preparatlar değerlendirilmiş tir. Bu analizlerin yapıldığı 62 işçi arasından seçilen 22 kişi, immünolojik analizlere kontrol grubu ile birlikte alınmış ve humoral immünite yönünden j serum majör immünog- lobulinlerinin düzeyi, Mancini'nin radyal immünodifüzyon yön temi ile saptanmıştır. Hücresel immün yanıt; perifer kanın dan izole edilen lenfositlere uygulanan in vitro lenfoblas- tik transformasyon analizi ile değerlendirilmeye çalışılmış tır. Yapılan ön araştırmada ; işyerlerinde kullanılan madde lerin yüksek oranda benzen içerdiği ve buna bağlı olarak iş çilerde idrarla fenol atılımının kontrollere oranla önemli derecede arttığı saptanmıştır. Periferik yayma preparatlar ınm148 değerlendirilmesiyle, işçilerin kan tablosunda* kırmızı seri, beyaz seri ve trombositer seride hafiften ağır dereceye ka dar, değişen anomaliler gözlenmiştir. İmmünolojik analizlere alınan 22 kişinin IgA, IgG ve IgM düzeyleri ile kontrol gru bu değerleri arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Buna karşın, benzenden hematolojik olarak ağır derecede et kilenmiş işçilerde, hücresel immün yanıtta zay flamanın bir göstergesi olarak, lenfosit DNA sentezinde önemli bir azal manın varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY In this study, people who are chronically exposed to benzene, were investigated immunologically. Benzene is known as carcinogenic and bone marrow depressing compound. The people who were exposed to benzene was established with primary investigation. After this primary investigation people who were exposed to benzene were taken to immunologic analysis. In primary investigation stage 21 polyester work shops were examined, benzene content of the chemicals used in this place were established with gas chromatography method. Urine samples were collected from workers who work in these workshops at the end of the workday, to show that workers exposed to benzene. Phenol levels were determined in collected urine samples by modified Theis-Benedict method. Blood smears prepared from peripheral blood were evaluated to investigate chronic effect of benzene. 22 workers were chosen among 62 workers who were exposed to above analysis. These 22 workers were taken to immunologic analysis with control group and in the sense of humoral immunity; the level of major serum immunoglobulins were determined by Mancini's radial immuno diffusion method. Cellular immune response was tried to be evaluated by in vitro lymphoblastic transformation analysis which is applied to lymphocytes isolated from peripheral blood. In primary investigation; it was established that chemicals used in workshops contained high level of benzene. So it was established that phenol excretion with urine increased important amount in workers exposed to benzene in comparison to the controls. Slight to severe abnormalities were observed in red blood cell series, white blood cell series, thrombocyte series of workers blood, by evaluation of prepiheric blood smear slides. There was no significant difference could be found between control group values and150 IgA, IgG and IgM levels of 22 people were taken to immunological analysis. However significant decrease in DNA synthesis of lymphocyte was established as a result of weakness in cellular immune response to PHA in workers who were hematologicals effected by benzene.