Doğuştan çarpık ayak (konjenital pes equino-varus)'da tedavi sonu takibin önemi
  1. Tez No: 174167
  2. Yazar: GÜNDÜZ ATASOYLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1980
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
-* 109 - ÖZET Bu tezde, konjenital idiopatik çarpık ayak tanımlanmış, önce ayağın normal anatomisi, fizyolojisi ve biomekaniğinden bahsedilmiştir. Bu arada Doğuştan Çarpık Ayak'ın klinik ve radyolojik özellikleri anlatılmış, gerek konservatif ve ge rekse cerrahi tedavi yöntemlerinden bahsedilmiş, bu amaçla kliniğimize başvuran 62 olgudan 27lsine uygulanan tedavi şe killeri ve sonuçları bildirilerek., özellikle tedavi sonu ta kip ve kontrol üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
- 110 SUMMARY The aim of this study is to present the clinical and radiological findings as well as the conservative and surgi cal methods of treatment of club-foot or talipes deformity. 62 cases of such deformity were presented, after reviewing the normal anatomy, physiology and biomechanics of the foot. The results of various methods of treatment were discussed.