Hiperglisemik ketoasidoz komasında kas içi küçük doz insülin tedavisi
- Tez No: 174486
- Danışmanlar: DR. FİKRET PAMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Damar içi verilen ' insülinin yarılanma örn, ünün çok kısa olması, hiperglisemik ketoasidos komasında İ*M küçük doz insülin te davisinin daha uygun olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. İ.M insülinin yarılanma ömrünün 2 saat olması , k:“sa aralıklarla ve -ilen düşük dozun kanda etkin bir düzeyde insülinemi sağlamasına neden olmaktadır» tu yöntemle hem Zh saatte verilen total doz asalmakt ı, neni de iyileş me süresi kısalmaktadır»Bu verilere dayanazıak biz de P.k hiperglisemik k ;toasidoz vakasın- ?')”? da saafcte -5-10 U" İ0M ..insulin uygu]. ayarak yaptığımız , çalışmada orta lama iyileşme süresini 7±^ «7 saat olarak tesbit eİı/i-^ve kullanılan total insulin dozunu 514-17 ü0 olareJc belirledik »Ayrı* a daha önce uygula nan' yÜkfeek doz insilih tedavisi sarasında sık' görül» n hipoglisemi, hipo- potasem .beyin ödemi gibi komplikenlonlara daha az 2 asladık(Bir vakada ? hipoglisemiye eğiâtim»)Bu sonuçlar, ulguiansa kolaylığı, verilmesi jge'ı.eken dozun çok dü- ? ş;'.ik düzeylerde; kalması nedeni ile İ»M düşük doz insülin tedavisinin £uvenil$.r bir tedavi yöntemi olduğunu ortaya koymakta dır
Özet (Çeviri)
Summary: The results obtained by the lotv dosez I. M insulin traitment iiı ketoasidotic coma» As a new method of traetment“! ir; the diabetic coma, we have administrated 5- 10 U.of regular insulin per hour I.M.in 2.^ cases,1 I I : : . . . . . I ' I ! ' the ime^Jn '? r eC;O.V,e.ry ...time was 7+ ^«7 hours and glucose level decreased i';v”V.hiâ[ period;«: ijn regard to older conventional methods( Large intermittent dose), thil method; ha^; many advantages, sucn as! rapid recovery, the lack of , the danger [pi hypoglycemia, hypokalemia and cerebral edema. ,1