Sosyo-ekonomik faktörlerin Erzurum merkez ilçesi ilkokul çocuklarında diş gelişimine etkisi
  1. Tez No: 1745
  2. Yazar: ZUHAL KIRZIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1980
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
- 61 - 7. ÖZET Bu çalışmada Erzurum kentinde şansa bağlı örnekleme ile seçilen 6 ilk okuldan 634 kız,745 erkek olmak üzere toplam 1379 çocukta inceleme yapılarak sosyo-ekonomik faktörlerin diş gelişimine etkisi araştırılmıştır. Sosyo-ekonomik durumların tesbiti için anne-babanın eğit imi »mesleği, ay lık geliri,konut durumu ve gıda durumlarına bakılarak veriler üç guruba ayrıl mıştır. Yüksek gurubu 437 »orta gurubu 455, düşük gurubu 487 Öğrenci oluşturmuş olup, düzenlenen anket formları öğretmenlerin ve ebeveynlerin yardımı ile dol durulmuştur. Gelişme ve büyümenin birer kriteri olarak kabul edilen boy ve ağırlıklar da»çıplak ayakla ve önlükle olmak Üzere santimetre ve kilogram cinsinden kaydedilmiştir. Elde edilen bulgular istatistiki açıdan değerlendi rilmiştir* Değerlendirme sonucunda kişi başına düşen daimi diş sayısı kızlarda 7.28 olarak en fazla düşük gelir gurubunda, sonra 7
Özet (Çeviri)
- 63 - 8. SUMMARY In this study, in Erzurum city, from 6 primary schools that were chosen by random sampling,by examining 634 girls and 745 hoys, total 1379 children, the effect of the socio-eoonomic factors on tooth development was searched» For confirming the socio-economic condit ions, by looking at the conditi ons of the parent's education,profession, monthly income, house condition and feeding condit ions, the data was divided into three groups» The high group was consisting 437 students, the middle group was consisting 455 students and the low group was consisting 487 students, and the prepared interview forms were answered hy the help of the teachers and the parents. As being accepted one each criterium for development and growth, the heights and weights of the stu dents were measured by naked feet and school aprons on, and noted in centime ters and in kilograms» The obtained data were evaluated in the statistical way. In the results of evaluation, permanent tooth number per person found as| 7«28 in girls, at highest in low income group, 7»03 in high and 6.35 in middle income group» Permanent tooth number in boys found asj at highest in middle inoome group (6,51), following this, in low income group (6«47) and in high income group (6«06) as very small number» In the students of the diffe rent socio-economic groups, permanent tooth number per person according to a- ge found as| in 7»8,9 ages in low income group, in 10,11,12 ages in high inco me group as the highest number» It is appearant that nutrition is effective on general development and growth,due to the development of teeth» In the result of measurements of he ight and weight, which are the criteria of general growth and development, it is become oonspicious that children having most tallest height and most hea viest weight are belonging to the fcigh sooio-economio group» However, chil dren having most shortest height and leightest weight are belonging to the low socio-eoonomic group» In the : tegh socio-economic group, the height ave rage of the children at every age is higher than other groups» It is become conspicuous that, in general, height averages of the girls, at every age, are more than the boys'» However, it is determined that the weights of the girls at 7,8,9,10 ages are less than the boys', at 11,12 ages are more than the- 64 - boys'» It is seen that the found values are near to the European standards, and they are very low than the American standards» When there is a research made on the relationships between permanent to. oth numbers »height and weight at 7,8,9,10 ages it is "become cospicuous that there is a strong relationship present between tooth numbers with height and weight, however, in later ages this relationship is becoming spoiled» It is sub- jeot to say there is a strong relationship in permanent tooth numbers with he ight in every age only of the children of high socio-economic group» In the research, it is appearantly brought up that nutrition has effect on development and growth of the children, growth and health of the teeth*