Hidrosel tamirinde lord tekniği
- Tez No: 174613
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
34 ÖZET Hidroselin cerrahi olarak giderilmesinde birçok yöntem Önerilmiştir. Bu teknikler arasında yer alan ve servisimizde yapılagelen Jaboulay tekniği neticeleri ile bizim yaptığımız Lord tekniği neticelerini karşılaştırma yı amaç edindik. 1982-1983 yılları arasındaki iki senelik bir sü rede retrospektiv bir araştırma ile 28 hastaya(2 f si bila teral) lokal anestezi altında Jaboulay tekniği ile hidro- sel tamiri yapıldığını tesbit ettik0Bu teknikte sırasıyla skrotal ödem (%45 ) »hematom ^%3,22) ve yara enfeksiyonun dan (%6,45) oluşan post-operatif komplikasyon oranını %54,45 olarak bulduk.Ortalama yatış süreleri ise 4,4 gündü. Buna karşılık Lord tekniğinde bulunan tek kompli kasyon skrotal ödemdi ve sadece 12 vakanın 3'ünde (%25 ) görüldü.Post-operatif morbiditenin diğer tekniğe nazaran daha az olması, parietal yaprakta ne disseksiyon ne de exis- yon yapılmamasına bağlıdır.Hastayı hospitalize etmeğe gerek olmaması, hastalara bu yüzden daha az masraflı olması, mua- yenehanede uygulanılabilirliliği, ve post-operatif dönemde hastaya daha az rahatsızlık vermesi nedeniyle diğer teknik lere nazaran tercih sebebidir» û- K^ovJÛ^ Ş>
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY Hydrocele repairs have been performed by using Lord's technique on 10 outpatient (8 unilateral, 2 bilateral) under local anesthesia.A retrospective review of 28 hydro- celectomies performed in our service using Jaboulay technique between jan.1981 and Dec. 1982 revealed a relatively high incidence of post operative morbidity, caused by mainly scrotal edeme, hematoms and wound infection. But with Lord's technique, edeme was the only compli cation observed 0That was occured only in 3 (%25) out of 12 cases. This can be attributed to the fact that neither dissection nor exicision of vaginalis was done. Since this method do not require patients to stay in hospital, it costs less than the other inpatient procedure such as jaboulay technique. This safety and cost-effectiveness argue strongly for Lord's technique of hydrocele Repairs as out-patient procedure undur local anesthesia. Olt^WvjjAW