İlkokul öğrencileri arasındaki heteroforyanın insidansının tesbiti ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 174636
  2. Yazar: HANEFİ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ÇIKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1983
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Bilim Dalının yöre halkına götürdüğü' toplum hizmetlerinin bir parçasıdır, Erzurum merkez ilkokullarının 1-2-3. sınıfları ile sağırlar okulunun bütün sınıfları (toplam 18010 öğrenci ) şaşılık muayenesinden geçirilerek tesbit edilen 429 (f% 2.38) şaşılık olgusu gerekli diğer muayene için kliniğimize dave t edilmiştir. Okulda örtme-açma testiyle tesbit edilen bu şaşılık olgularının klinikte diğer muayeneleri yapılarak tedavilerine başlandı ve,, p.eryodik kontratlara çağrıldı. Çalışma sonunda yöremizde belirtilen sınıflarda okuyan belli yaş grubu (6-10 ) içindeki heteroforya insidansınm % 1.29, bunun şaşılık olguları sayısına oranı ise % 55 olarak tesbit edilmiştir. Bu olgularda he t e rof oryaların: cinsi, refraksiyon kusuru, görme dereceleri, füzyon gücü.,.supresyon..,. ambliyo-b'if ve he re dit e- ile. i lişkilerinin geniş "ince le me si ve karşılaş tırıl ma sı yapıldı.» Bulgularımızın çoğu literatürdeki genel bilgilere uygunluk göstermekle birlikte bu konuda yeterli literatür bilgisinin olmadığı görüldü ¦
Özet (Çeviri)
This study comprises a part of the social services carried out for the local people by the Department of Ophthal mology, The School of Medicine, Atatürk University, Erzurum. The first, second and third year primary school pupila along with the all pupil»' of the school of deaf s, totally 18010 have been tested for squint and of 429 (%2.38) cases with squint have been asked to visit our clinic for further examinations. These squint cases found out through opening-closing method at school, have had their further examina tions and have been treated and controlled in our clinic. Among the given age group (6-10) attending to the above- given local schools, at the end of our research, the incidence of heterophoria has been found as 1.29 per cent 5 and on the other hand, the ratio compared with the squint cases has been found as 55 per cent. In these the types of heteropharia, reflection defiency, the degrees of vision, their relations with heredity, the fusional effect, suppression and amblyopia have been examined in detail and their contrastive analyses have been made. Although most of our findings have proved to be in confor mity with the general literary knowledge, it has also been that has been no sufficient literary knowledge i in this subject.