Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarında kolesintigrafinin klinik değeri
- Tez No: 174673
- Danışmanlar: DR. AHMET ATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Gastroenterology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Safra kesesi ve safra yolları hastalıklarının tanısın da invazif ve invazif olmayan birçok yöntem kullanılmaktadır. Son yıllarda özellikle invazif olmayan yöntemler ağırlık ka zanmıştır. Bunlardan biri radyonükleidler kullanılarak yapılan kolesintigraf idir . Tc-HIDA ile yapılan koles intigraf i hastanemiz nük leer tıp merkezinde Şubat 1983 tarihinden beri uygulanmakta dır. Bu çalışma safra kesesi ve safra yolları hastalıkları tanısında koles intigraf inin klinik değerini saptamak amacı ile yapıldı. Çalışma kapsamına dahiliye servislerine tetkik ve tedavi için yatırılan safra kesesi ve safra yollarında hastalığı olan ikterli ve iktersiz iki grup olgu alındı. A. tktersiz Olgular Grubu: Rutin radyolojik yöntemler le safra kesesi ve safra yollarında patoloji saptanan 17 ol guyu kapsamaktadır. Bu olguların kan bilirubin seviyeleri % 2 mg'dan aşağı, karaciğer fonksiyon testleri normal veya norma le yakın, 13'ü kadın 4'ü erkek olup ortalama yaşı 54'dür. 10'u kronik kolesistit, 5'i akut kolesistit, 2'si koledok ta şı, ön tanısı ile tetkike alındı. Bu olguların 13'üne operas yon yapıldı.B. tkterli Olgular Grubu: Klinik ve laboratuvar bulgu ları ile mekanik ikter ön tanısı ile tetkike alman 15 olguyu kapsamaktadır. Bu olguların 8' inde tam, 7* sinde kısmi tıkanma mevcuttu. Bu olguların 9'u erkek, 6'sı kadın ortalama yaşı 44'dür. 6'sı pankreas başı kanseri, l'i karaciğer kanseri, 7'- si koledok taşı ön tanısı ile tetkike alındı. Birinde etyoloji önceden saptanamadı. Bu olguların 12' sine operasyon uygulandı. Tetkik sonuçları cerrahi sonuçlarla birlikte değerlen dirilerek aşağıda bulgular elde edildi: 1- Kronik kolesistitli olgularda kolesintigraf i ile safra kesesi genellikle geç olarak belirmiş ve geç boşalmış tır. Safra kesesinde yoğun taş bulunan ve kese kanalı tıkalı olan olgularda kese görüntülenememiştir . 2- Akut kolesistitli olgularda radyonükleid maddenin verilmesinden sonra karaciğer, safra yolları ve barsaklar gö rüntülenmesine rağmen safra kesesi görüntülenmemiştir . 3- Koledokta genişleme ve iltihaîsi darlık olan olgu larda sintigrafik olarak genişleme ve radyonükleid madde sta- zı saptanmıştır. 4- İkterli olgularda kan bilirubin seviyesi ve hepato- sellüler yetmezlikle ilgili olarak değişik görüntüler alındı. Kan bilirubin seviyesi % 5,96 mg ve aşağı olan olgularda ka raciğer ve safra yolları morfolojisine uygun olarak görüntü lendi. Safra kesesi genellikle geç görüntülendi, barsağa rad yoaktif maddenin geçişi geç oldu. Bilirubin seviyesi daha yüksek ve hepatosellüler yetmezliği olan olgularda radyoaktif maddenin karaciğer tarafından kandan alınması ileri derecede azaldı, böbrekler yolu ile atılımı arttı. Böbrekler ve mesane sintigrafik olarak görüntülendi.Sonuç olarak Tc-HIDA ile yapılan radyonükleid kole- sintigrafi yönteminin akut kolesistitli ve kan bilirubin se viyesi % 5,96 mg ve aşağı olan olgularda klinik değeri yük sek, kronik kolesistit ve kolelityazlı olgularda ise klinik değeri düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Many invasive and noninvasive methods have been used to diagnose hepatobiliary diseases. Radionuclide cholescinti- 99m graphy is one of these noninvasive methods. Tc-HIDA chole- scintigraphy has been used in division of nuclear medicine of SSK Okmeydanı hospital since February 1983. This investigation was done to obtain clinical usefml- ness of cholescintigraphy in the diagnosis of gallbladder and biliary tract diseases. Two group of jaundiced and nonjaundiced patients were selected for this investigation: A. Nonjaundiced Patients Group: There were 17 non- jaundiced patients, in this group. These patients have had pathological evidences in their biliary tree and gallbladder by radiological examinations. Serum bilirubin levels of tlkese patients were below 2 mg per 100 ml, and hepatic functioms were normal. Distributions of clinical diagnosis of these patients were: 10 chronic cholecystitis, 5 acute cholecysti tis and 2 choledochal gallstones. Surgical operations were performed 13 of these patients. B. Jaundiced Patients Group: There were 15 surgical jaundiced patients in this group. The obstruction was complete in 8 of these 15 patients, 9 of these patients were female and the others were male. Distributions of clinical diagnosis of these patients were: 6 carcinoma of head of pancreas, 1 carcinoma of liver, 7 chloledochal gallstones and 1 undiagnosed before surgical operation. Surgical operations were performed 12 of these patients. Following results were obtained at the end of this investigation: 1- Gallbladder visualizations by cholescintigraphy were obtained late in the patients with chronic cholecystitis. Gallbladders were not visualized when cystic ducts were obscured . 2- Gallbladder visualizations were not obtained in the patients with acute cholecystitis, although liver, common bile duct and gastrointestinal tract were visualized. 3- In the patients with choledochal widening and choledochal obstruction radioactivity stazis was observed in biliary tree. 4- Prompt visualizations of liver and biliary tree were obtained in the jaundiced patients with serum bilirubin levels below 5,96 mg per 100 ml. Liver and biliary tree were not visualized in the jaundiced patients with serum bilirubin levels more higher than 5,96 mg per 100 ml. In the jaundiced patients with high serum bilirubin levels kidneys and urinary bladders were visualized by cholescintigraphy. As a result of this investigation, clinical usefulness 9 9m of Tc-HIDA cholescintigraphy was found highest value in the patients with acute cholecystitis and low serum bilirubin levels, and found low value in the patients with chronic cholecystitis and cholelithiasis.