Akut myokart infarktüslerinde enzim E.K.G ilişkileri
- Tez No: 174710
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Myokarr İnfarktüsünün tanısında çok önemli verleri olan EKG ve serum enzim düzeyleri hakkında şimdiye kadar dünyanın birçok memleketlerinde , sayısız araştırmacı tarafından sansız çalışmalar yapılmış ve bu konuda bir hayli bilgi edinilmiştir. Bir çok araştırma neticesinin birbirine benzemesi, bu konuda tüm tıp aleminin kabul ettiği bir ortalamaya varılmıştır denilebilir. "Bu konuda klasik kitapların çoğunda birbirine benzeyen bilgiler sunulmuştur. Bizim amacımız, bir araştırma disiplini içinde kendi hastanemiz dahiliye kliniklerinde tedavi görmüş ve çoğu tarafımızdan takip edilmiş vakalar üzerin deki bu çalışmamızla elde edeceğimiz sonucu diğerleri ile karşılaştırmaktır. Çalışmamıza aldığımız vakaları elimizden geldiği kadar belirli bir disiplin içinde incelemeye çalıştık. Bu disiplinin temelini , çalışmamızın ilk bölümünde sunmaca çalıştığımız bilgiler oluşturmaktadır. Bu çalışmamızda 40 adet akut miyokard infarktüs vakası ele alınmıştır. Bu vakaların dizini şöyledir: t- Anteroseptal MI 16 2- İnferior(Divafragmatik) MI 1/] 3- Yaygın öncidar MI 4 4- Antero-lateral MI 3 5- Subendokardial MI - 2 MI nün EKG bulguları infarktüsü takiben günbegün değişmektedir. Bu değişikliklerin /.amam n 1 ':,;;,. '. -/'\:\ -. 1 belirlemek nünün değildir. Biz gerek klasik MI EKG seyrini »gerekte serum enzim seyrini göz önünde tutarak ,WKO ve enzim tayinlerini elimizden geldiği kadar 1. ,3.,7 ve 14. günlerinde almaya çalıştık.Elde etliğimiz sonuçları karşılaştırdık. Bu vakalarda Patolojik EKG bulguları olarak, patolojik Q.,ST yükseklimi, ve T menfiliğini değerlendireceğiz. Öte yandan serum enzim seviyelerini birer- birer ile alacağız. PATOLOJİK Q: 40 vakamızdan 2 tanesi subendokardial MI olduğu inin Q belirmemiştir. Geriye kalan 38 vakadan 20 tanesinde 1. günü belirmiştir. 3 gün 36 vakada belirirken, 2 vakada daha önceden olmayan q belirmiştir 7. gün 38 vakanın tamamında Q görülürken, 14 . gün 35 vakada aynen kaimin, 3 vakada küçülmüştür. (q )Miyokart enfarktüsünün kullanılan.iki temel tanı yöntemi olan EKG ve Serum Enzim Tayin sonuçlarının vakaların çoğunda birbirini destekler yönde olduğu bulunmuştur. Miyokart enfarktüsünün akut döneminde ST anlamlı şekilde yüksek , SGOT daha az sıklıkla yüksek bulunuyor .Subakut dönemde ST jooelektrik hatta i.nnıi ;;., T menfileşmiŞjCPK ve SGOT normale donnü.y, ,LDJİ ve HBD yüksek bulunmuştur. Kronik dönemde ise ST isoelektrik hatta, T derin yada az derin, tüm enzimler i ; normal seviyede bulunmaktadır. i : j I -S ü M MA R Y- EEG and serum enzymes levels, that are basic diagnoütic method, are used in the diagnosis of myocardial infarction.lt has b»en found that, they ;;uply one and other in the most cases. In the acut period of myocardial infarction, ST are considerably hifh, CPK are also very hifh levels in the blood and SGOT sre found lee.? hi.rhly in the blood. In the subacut period of MI, ST are in the i codec t iri ?: line T are deeply inverted, CPK and SCOT are normal levels, LIMİ and İİLD :.rr> found high levels. In chronic period of MT , ST are in the ir.oelec ti ric lino, T art deeply or less deeply and all of enzymes are found in th'1 normal iov-l^,.
Özet (Çeviri)
EEG and serum enzymes levels, that are basic diagnoütic method, are used in the diagnosis of myocardial infarction.lt has b»en found that, they ;;uply one and other in the most cases. In the acut period of myocardial infarction, ST are considerably hifh, CPK are also very hifh levels in the blood and SGOT sre found lee.? hi.rhly in the blood. In the subacut period of MI, ST are in the i codec t iri ?: line T are deeply inverted, CPK and SCOT are normal levels, LIMİ and İİLD :.rr> found high levels. In chronic period of MT , ST are in the ir.oelec ti ric lino, T art deeply or less deeply and all of enzymes are found in th'1 normal iov-l.