ST yükselmesiz miyokard enfarktüslerinde syntax II skoru ile nötrofil/lenfosit ilişkisinin incelenmesi
An investigation of syntax II score and neutrophil / lymphoside relationship in non-ST myocardial infarction
- Tez No: 627720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH) ülkemizde ve dünyada başta gelen ölüm nedenidir. ST segment yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü (NSTEMİ) ise biyolojik belirteçlerde artış olması ancak patolojik ST segment yükselmesinin görülmemesi ile karakterizedir. Koroner anjiyografiye dayanan; lezyonların kompleksliği, morfolojisi koroner arter sistemindeki yerine göre yaygınlık ve ciddiyetini belirlemede anatomik bir skorlama sistemi olan SYNTAX skoru kullanılmaktadır. SYNTAX skoruna hesaplanmasından sonra 6 klinik değişken (yaş, cinsiyet, ejeksiyon fraksiyonu (EF), kreatin klirensi, kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH) ve periferik arter hastalığı (PAH) eklendikten sonra SYNTAX II skoru hesaplanır. Nötrofil değerinin lenfosit oranına bölünmesiyle elde edilen nötrofil/lenfosit (NLR) değerinin akut koroner sendrom (AKS) ve stabil KAH' da kardiyak olaylar açısından bağımsız bir risk faktörü olduğunu ve NLR düzeyinin ateroskleroz yaygınlığı ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Bu çalışmanın amacı, inflamatuar bir süreç olan aterosklerozun yaygınlığını gösteren bir parametre olarak NLR oranının klinik pratikte yerini almasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2018 ile Ocak 2019 tarihleri arasında, Adıyaman üniversitesi eğitim ve araştırma hastanesi kardiyoloji kliniğine başvuran 18 yaş üstü "Avrupa Kardiyoloji Derneği 2015 ST yükselmesiz miyokart enfarktüsü kılavuzuna göre 100 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. SYNTAX ve SYNTAX II ile aterosklerozun ciddiyeti, yaygınlığı ve klinik değerlendirilmesi yapılmıştır. Hastalar SYNTAX II skoruna göre düşük SYNTAX II (n:59) ve yüksek SYNTAX II (n:41) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışmamız tek merkezli, retrospektif olarak dizayn edildi. NLR oranı iki grup arasında kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya 100 hasta dahil edilmiş olup bu hastalar sntax skoruna göre grup 1 ve grup 2' ye ayrılmıştır. Grup 1 (Syntax II 32) ise 41 hastayı içermektedir. Grup 1' in yaş ortalaması 72.2±7.2 iken, Grup 2' nin yaş ortalaması 75.0±8.3' dur. Grup 1' de erkek hasta oranı 29 (%49.2) iken grup 2 nin erkek hasta oranı 19 (46.3)tür.
Özet (Çeviri)
Objective: Coronary artery disease (CAD) is the leading cause of death in our country and the world. Myocardial infarction without ST-segment elevation (NSTEMI) is characterized by an increase in biological markers without ST-segment elevation. Based on coronary angiography; SYNTAX score, which is an anatomical scoring system, is used to determine the complexity, morphology, and extent of lesions according to their location in the coronary artery system. Six clinical variables (age, gender, ejection fraction (EF), creatine clearance, chronic obstructive pulmonary disease (COPD), and peripheral artery disease (PAD) are added to the SYNTAX score for calculating the SYNTAX II score. The neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) is an independent risk factor for the acute coronary syndrome (ACS) and stable CAD and associated with the prevalence of atherosclerosis. The purpose of this study is to show the NLR ratio as a parameter of the prevalence of an inflammatory process, atherosclerosis, in clinical practice. Materials and Methods: The study was performed between January 2018 and January 2019, and 100 patients were included in the study according to the European Society of Cardiology 2015 non-ST segment elevated myocardial infarction guideline, who applied to the cardiology clinic of Adıyaman University. The severity, extent, and clinical evaluation of atherosclerosis have been performed with SYNTAX and SYNTAX II. The patients were divided into two groups as low SYNTAX II (n: 59) and high SYNTAX II (n: 41) according to the SYNTAX II score. Our study was designed as a single-center, retrospectively. NLR ratio was compared between the two groups. Results: 100 patients were included in the study and divided into group 1 and group 2 according to syntax score. Group 1 (Syntax II 32) comprised 41 patients. The average age of Group 1 was 72.2 ± 7.2, and the average age of Group 2 was 75.0 ± 8.3. The rate of male patients in group 1 is 29 (49.2%), and the rate of male patients in group 2 was 19 (46.3).