Akut myokard enfarktüsünde lokalizasyon ile komplikasyon ve prognoz ilişkileri
- Tez No: 174667
 - Danışmanlar: DR. AHMET NASUHOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kardiyoloji, Cardiology
 - Yıl: 1983
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ön cidarı tutan myokard enfarktüslerine daha çok rastlanılır ve mortaliteleri arka cidar enfarktüslerine göre daha yüksektir. 2 - Sinüzal veya nodal bradikardi arka cidarı tutan olgularda daha çok görülür. 3 - Atrial flutter veya fibrilasyon ön cidar enfarktüslerinde daha fazla raortalite riski taşır 4 - Arka cidar enfarktüslerinde daha sık olarak A-V blok görülür. Bunlar genellikli geçici ve tehlikesizdir. fakat ön cidar enfarktüslerindeki komplet bloğun raortalite riski daha yüksektir. 5 - Ventrikül içi ileti bozuklukları ön cidar enfarktüslerinin bir komplikasyonudurlar. 6- Sinüzal taşikardi,ventriküler taşikardi ve ventriküler fibrilasyonun enfarktüs lokalizasyonu ile bariz bir ilişkisini tesbit edemedik. 7- Kalb yetersizliği ve şoku arka ve ön lokalizasyonlu enfarktlarda aynı oranda bulduk. Yetmezlik oluşan enfarktüs vakıalarında mortalitenin üç kat fazla olduğunu gördük. Şokta ise % 75 mortalite bulundu. 8 - Akut transmural enfarktüslerde mortalitenin nen transmurallere göre daha yüksek olduğu tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
1- Anterior infarctions are more common and their mortality rate are higher than inferior infarctions. 2 - Sinusal or nodal bradycardia is found more commonly in patients with inferior wall infarctions. 3 - Atrial fibrillation» and flutter have higher mortality rate when found withanterior infarctions. 4 - A-V block is more common with inferior infarctions but it* s transient. Complet block with anterior infarctions has higher mortality rate. 5 - inter ventrioular conduction defects are one of the complications of anterior infarctions. 6 - We couldn't notice any relationship between the localization of infarction and s. tachycardia, v. tachycardia, v. fibrillation type disrhy thmias. 7 - Heart failure and shock are found equally with anterior and inferior infarctions. The mortality rate is three times greater in acute infarction complicated by heart " failure than in uncomplicated infarction.^ 75 mortality rate is found in cardiogenic shock. 8 - İn acute transmural infarctions mortality rate is higher than acute non transmural infarction*.