1980-1981-1982 yıllarında 1. dahiliye kliniğine yatan Diabetes mellitus'lu hastalarda görülen diabetik nefropati insidansı
- Tez No: 174717
- Danışmanlar: DR. NADİRE GÜRESİN APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
-67- DE?ERLENDIRME VE SONUÇ 1980-1983 yılları arasında kliniğimizde yatan 1392 hastanın 98. inde diabetes mellitus tesbit edilmiş olup, bununda %İ0.2 sinde diabetik nefropati bulundu. Yatan 66 diabetes mellituslu kadın hastanın ^12.1 inde,32 erkek hastanın %6.2 sinde diabetik nefropati gö rüldü. Hasta yaşı ve diabet yaşı ilerledikçe diabetik nef ropati giderek artmaktadır. Özellikle 10-15 diabet yaşı arasında bu artışın be lirgin olduğu, 20 yıldan sonra ise komplikasyon ve yaş iler lemesine bağlı olarak ölümlerin artmasıyla bu oranın azal dığı görülmüştür. Kliniğimizde yapılan çalışmada lfl) -20 diabetik yaş lı kadın hastaların %30 unda diabetik nefropati bulunup, bu oran ayni diabet yaş grubunda erkeklerde #20 olarak belirlenmiştir. ÖZET 1980-1983 yılları arasında servisimize yatan 98 diabetes mellituslu hastada oluşan diabetik nefropati oranı araştırılmış,ye #10.2 oranında bulundu; Diabetik nefropatili hastaların #80. kadın, #20 erkektir. Diabetik hastaların yaşa dağılımında 50-60 yaş gru bunda daha sık olduğu görüldü. 10-20 diabet yaşı e İş alındığında, bu hastalarda nef ropati oranı daha sık bulundu. Böylece diabet yaşı oranı arttıkça, diabetik nefropştide artış görüldü. Bütün bu verilerden çıkan sonuca göre, diabetes mellitus lu hastalarda diabetik nefropatinin önemi belirtilerek, literatürle uygunluğuda görüldü.
Özet (Çeviri)
-68- SUMMARY în 1980-1983 years, at I. Internal Medical clinic, of Şişli State Hospital, amongst 98 diabetic patients the ra te of diabetic nephropathy vas investigated and this was founded as 5610.2.Eigthy percent of diabetic nephropatic patient was female and the rest was male. In the aspect of age, diabetic nephropathy is common between 50-60 years. In the aspect of duration of Diabetes Mellitus(DM) this entity is common 10-20 years of DM. Hence, when the duration of DM becoms longer, the pro bability of nephropathy becoms nigher.. According to the results derived from all these data the importance of diabetic nephropathy was emphasized and was found paralel to the ones in Medical literatüre.