Konya ilinde kaliteli yazlık elma tiplerinin seleksiyon yoluyla ıslahı üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 17476
  2. Yazar: SERVİNAZ BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHARREM GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırma 1988 - 1990 yıllarında Konya yöresinde mevcut popülasyondan üstün özelliklere sahip yazlık elma tiplerinin seleksiyonu amacıyla başlatılmıştır. Seleksiyon çalışmasının ilk yılında (1988 ön çalışma yılı) Konya ilinin merkez İlçe de dahil, 12 ilçesi taranarak yazlık olarak bilinen elma ağaçlarından, ka lite durumları incelenmeden 99 tip bulunarak işaretlenmiştir. Bu tiplerden, birinci elemede kalite ve verimlilik bakımından üstün görülen 30 tip seçilmiştir, ikinci seleksiyon yılında (1989) seçilmiş olan bu 30 yazlık elma tipi ikinci bir elemeye tabi tutulmuştur. Bu ikinci eleme tartılı derecelendirme metodu ile daha önce belirlediğimiz seleksiyon kriterlerine göre yapılmıştır. Tartılı dere celendirme sonucunda 890 ve daha fazla toplam puan alan 12 tip yetiştirmeye değer yazlık elma tipleri olarak tespit edilmiştir. Seleksiyon çalışmasının üçüncü yılında (1990) selekte edilen 12 tip ele alınarak herbir ti pin pomolojik özellikleri (ağaç, yaprak, çiçek, meyve ve çekirdek özellikleri) ayrıntılı olarak incelenmiş ve tipler tanıtılmaya çalışılmıştır. Tespit edilen en üstün nitelikli tipler puan sıralamasına göre E-3, E-4, E-5, A-9, E-2, E-6, BŞ-5, Ç-5, KO-1, KO-3, Ç-3 ve KO-2 tipleridir. Bu tiplerin belirlenen meyve özellikleri ile diğer bazı özellikleri aşağıda özetlenmeye çalışılmıştır. Verimlilik : Yüksek verimli olarak bilinen“Golden Delicious”çeşidi ile mukayese edildiğinde, sadece KO-1 tipinin yüksek verimli, diğer 11 tipin ise çok yüksek verimli oldukları gözlenmiştir. Peryodisite : Araştırmanın yapıldığı yıllarda seçilen 12 tipten sadece Ç-5 ve KO-2 tiplerinin kısmi peryodisite gösterdikleri, diğer tiplerin ise peryodisite göstermedikleri belirlenmiştir. Meyve Özellikleri Olgunluk (Erkencilik) : Seçilen tiplerden 6 tanesinin çok erkeneci 3 tane-II sinin orta erkenci, 3 tanesinin ise erkenci olduğu tespit edilmiştir. Çok erkenci tipler; E-2, E-3- E-4, E-5, E-6 ve A-9; orta erkenci tipler, BŞ-5, ç-3 ve KO-2; erkenci tipler ise Ç-5, KO,1 ve KO-3 tipleridir Büyüklük : Seçilen tiplerin ortalama meyve genişlikleri 1989 yılında 62,108 mm (Ç-3) ile 84,786 mm (E-5) arasında, 1990 yılında ise 56,712 mm (Ç-3) ile 80,186 mm (BŞ-5) arasında bulunmuştur. Tiplerin ortalama meyve uzunlukları ise, 1989 yılında 52,212 mm (E-4) ile 72,516 mm (E-6) arasında, 1990 yılında ise 43,234 mm (E,2) ile 68,782 mm (E-6) arasında tespit edilmiştir. Ortalama meyve ağırlıkları, 1989 yılında 93 gr (Ç-5) ile 203,7 gr (E-5) arasında bulunurken, 1990 yılında 66,628 gr (E-2) ile 167,180 gr (BŞ-5) arasında ölçülmüştür. Şekil : Seçilen tiplerin basık, yuvarlak, yuvarlak-basık ve konik şekilli oldukları belirlenmiştir. 1989 ve 1990 yıllan uzunluk/genişlik ortalama değerlerine göre Ç-5, KO-1, E-3, E-4, BŞ-5, KO-3, E-2 ve E-6 tiplerinin yuvarlak ve yuvar lak-basık; KO-2 ve A-9 tiplerinin basık, Ç-3 ve E-6 tiplerinin ise konik oldukları saptanmıştır. Renk : Seçilen tiplerin renkleri genellikle açık yeşilimsi-sarı zemin üzerine kırmızı yanaklı veya kırmızı çizgili olarak tespit edilmiştir. Sadece BŞ-5 tipinin sıvama parlak kırmızı, E,3 tipinin ise düz açık sarı renkli oldukları görülmüştür. Meyve eti ve kabuk sertliği : Elma tiplerinin penetrometre ile (7/16 inçlik basınç silindirli) ölçülen, ortalama meyve eti sertlikleri 1989 yılında, 8,583 libre ile 23,166 libre arasında (E-4 ile KO,1 tiplerinde), 1990 yılında ise 8,215 libre ile 18,277 libre arasında (A-9 ile KO-2 tiplerinde) bulunmuştur. Meyve kabuğu sertlikleri ise 1989 yılında 0,625 libre (E-2) ile 4,749 libre (E-5) arasında, 1990 yılında ise 0,556 libre (E-6) ile 5,25 libre (E-5) arasında belirlenmiştir. Suda çözünen kuru madde miktarı : Tiplerin ortalama SÇKM miktarlarıIII 1989 yılında % 10,63 ile % 14,13 oranlarında sırasıyla E-5 ve BŞ-5 tiple rinde, 1990 yılında ise % 10,42 ile % 16,21 arasında E-4 ve KO-3 tiplerinde tespit edilmiştir. Asit Miktarı : Seçilen tiplerin malik asit cinsinden toplam asit miktarları 1989'da en az 1,111 g /I (Ç-3) en fazla 10,156 g /I (E-4) bulunmuştur. 1990 yılında ise en az 0,950 g /r (Ç-5), en çok 12,661 g l\ (E-3) olarak tespit edilmiştir. Tat ve lezzet : 7 kişilik degüstasyon kurulunun değerlendirmesi, sonucun da, seçilen 12 yazlık elma tipinden Ç-3, Ç-5, KO-3 ve E-6 tipleri tatlı, diğerleri ise mayhoş olarak nitelendirilmiştir. Ayrıca, E-3, E-4, E-5, BŞ-5, Ç-5 ve KO-2 tipleri çok sulu, KO-1, KO-2, E-2, A-9 ve Ç-3 tipleri sulu, E-6 tipi ise orta derecede sulu ve posalı olarak bulunurken, E-2, E-3, E-4, A-9, BŞ-5, Ç-3, Ç-5, KO-1 tipleri gevrek; E-3, E-4, E-5, Ç-3, Ç-5, KO,2, KO,3 tipleri ise aramalı olarak değerlendirilmiştir. Karaleke ve içkurduna dayanıklılık : Seçilen yazlık elma tiplerinin, yetiştikleri yörelerde karaleke ve içkurduna fazla yakalanmadıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY This study was initiated with the aim of selecting summer type apples in the population exist around the Konya province, in the course of 1988-1990 years. In the first year (1988-pre study period) of the selection study 99 summer type apples determined without considering any quality properties in the 12 ad- mistrative district of Konya, including centrals. In the first selection, consider ing the quality and amount of yeald, 30 forms of apples from these types were determined. In the second selection year (1989) these selected 30 apples were applied again to a second evaluation. In the second selection, the weighed graduation method was applied using the pre determined selection criterions. As a result of the weighed gradua tion, 12 types were found to worth of cultivate which have gotten 890 or more scores. In the thirth year (1990) pomolojik properties of 12 apple varieties were ex amined (especially leaf, stem, flower, fruit and seed characteristics) in detail and the types were tried to let know. According to the scores they gotten, good quality apple determined were been E-3, E-4, E-5, A-9, E-2, E-6, BŞ-5, Ç-5, KO-1, KO-3, Ç-3 and KO-2 gra dually. Fruit and some other properties of these apples tried to summarize as fol lows. Yield : If compared with“Golden Delicious”which is most productive, only KO-1 type is highly productive but other types were found as most productive varieties. Periodicity : It is determined that only C-5 and KO-2 types presented perio dicity in the study course, but other types not.Fruit Characteristics Maturity (Early ripeness) : Also, it is determined from selected types that the six were most early riped, the tree were medium early riped and the last tree were early riped types. Most early riped types were E-2, E-3, E-4, E-5, E- 6 and A-9; medium early riped types were BŞ-5, Ç-3 and KO-2, while Ç-5, KO-1 and KO-3 were normal early riped types, gradually. Size : Mean fruit wide of selected types were varied between 62,108 mm (Ç-3) to 84,786 mm (E-5) in the 1989 year, while they were between 56,712 mm (Ç-3) and 80,186 (BŞ-5) in the 1990 year. Though, fruit lenght of the types were varied between 52,212 mm (E-4) and 72,516 mm (E-6) in the 1989 year, while they were between 43,234 mm (E-2) and 68,792 mm (E-6) In the 1990 year. Shape : It is determined that the selected types were in the shapes of com pressed form, circle, circle-compressed and conic forms. According to the mean lenght/ wide values obtained in 1989 and 1990 years, the Ç-5, KO-1, E-3, E-4, BŞ-5, KO-3 and E-6 types were determined in circle and com pressed forms; KO-2 and A-9 types were in compressed, while the Ç-3 and E-6 types were in conic forms. Colour : The colours of the selected types were determined, as mostly, on light green-yellow background with red or red stripped foreground. It is also recognized that BŞ-5 type was in highligted red colour and E-3 type was in yellow colour. Fruit Pulp and Skin Streinght : Fruit pulp streinght of selected types, which were mesured by penetrometer with 7/16 inch presure cylinder, were found between 8,589 and 23,166 libres (in E-4 and KO-1 types), while they were between 8,215 and 18,277 libres (in A-9 and KO-2 types) in 1990. Though, skin streinght were determined variying from 0,625 libre (E-2) to 4,749 libres (E-5) in 1989, while they were between 0,556 (E-6) and 5,25 (E-5) in 1990.VI Amount of Dry Matter Resoluted in Water : Amount of dry matter reso- luted in water for the types were found between 10,63 % and 14,3 % in E-5 and BŞ-5 types in 1989, while they varied between 10,42 % and 16-2 % in E-4 and KO-3 types, respectively. Acid Contents : Total acid amount of selected types in the form of malic acid were determined as the lowest 1,1 1 1 g/l (Ç-3) and as the highest 10,156 g/l (E-4) in 1989. Though, the minimum amount was found as 0,955 g/l (C-5), while the maximum amount was 12,661 g/l (E-4) in 1990. Taste and Flavour : According to the evaluations made by degustation jury with 7 members, Ç-3, Ç-5, KO-3 and E-6 types were assummed as sweet, while others were tartish. In adition, the types E-3, E-4, E-5, BŞ-5, Ç-5 and KO-2 were found as most watery; KO-1, KO-2, A-9 and Ç-3 types were medium watery and sedimentery; E-2, E-3, E-4, A-9, BŞ-5, Ç-3, C-5, KO-1 types were crispy and E-3, E-4, E-5, Ç-3, Ç-5, KO-2, KO-3 types were deter mined as flavoury. Resistance to Apple Scab and Codling Moth : Selected summer type apple varities were found resistant to scab and codling moth in the area that they were cultivated.