Kuzeydoğu Anadolu bölgesi topraklarının Aspergillus Mich. ex Fr. ve Penicillium Link ex gray florası üzerine bir araştırma
- Tez No: 17475
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMET HASENEKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi topraklarının Aspergillus ve Penicillium florası araştırılmıştır.Araştırma sahasındaki farklı 270 istasyondan ikişer defa alınan toprak örneklerinden Aspergillus ve Penicillium cinslerine ait 42 mikrofungus türü izole edilmiştir.Bu izolatların 20 tanesi Aspergillus,22 tanesi de Penicillium cinslerine aittir. Araştırmada“Toprağı Sulandırma Metodu”ile Pepton-Dekstroz agar besiyeri kullanılarak her örnekten 8 paralel ekim ve izolasyonlar yapılmıştır. Aspergillus fumigatus, Aspergillus niger, Aspergillus versicolor, Penicillium jenseni, Penicillium brevi-compactum, Penicillium olsoni en yaygın türler olarak bulunmuştur. Aspergillus sydowi, Aspergillus chevalieri, Aspergillus nidulans, Penicillium janthinellum, Penicillium citrinum ve Penicillium corbudense türlerine ise en az rastlanmıştır. Penicillium türleri çeşitlilik ve frekans bakımından Aspergillus türlerinden daha zengindir. Aspergillus terricola, Aspergillis auricomus, Aspergillus tubingensis, Aspergillus alliaceus, Aspergillus phoenicis, Aspergillus carbonarius türleri Türkiye, Aspergillus chevalieri bölge için, Penicillium tardum, Penicillium corbudense Türkiye için, Penicillium waksmani 'de bölge için yeni olarak kaydedilmiştir. v
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this work, Aspergillus and Penicillium flora of the soils of The Northeast Anatolia were studied. Fourtyt wo s-pecies belonging to Aspergillus and Penicillium genera were isolated from the soil samples taken from 270 different stations as twice in the studied area. Twenty of these isolates were belong to Aspergillus genus and twentytwo of them were belong to Penicillium genus. By using“Soil Dilution Plate Method”and Pepton-Dekstroz agar medium 8 parallel plates were inoculated from each sample and isolations were made from these plates. Aspergillus fumigatus/ Aspergillus niger, Aspergillus versicolor, Penicillium jenseni, Penicillium brevi-compactum, Penicillium olsoni were found as most widespread species, Aspergillus sydowi, Aspergillus chevalieri, Aspergillus nidulans, Penicillium janth in e Hum, Penicillium citrinum and Penicillium corbudense were most scarsely encountered species. The Penicillium species have more frequency and diversity than Aspergillus species. Aspergillus terricola, Aspergillis auricomus, Aspergillus tubingensis, Aspergillus alliaceus, Aspergillus phoenicis, Aspergillus carbonarius species were first record for Turkey and, Aspergillus chevalieri for the district, Penicillium tardum, Penicillium corbudense first record for Turkey and Penicillium waksmani for the district.