Pindololun esansiyel hipertansiyon ve aritmik kalp hastalıklarındaki etkisi
  1. Tez No: 174829
  2. Yazar: HAKKI ERPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. MÜFİD EKDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Beta reseptör blokeri olan intrensek senpatikomimetik aktiviteye (ÎSA) sahip olan Pindolol ile kırküç hipertansiyonlu, beş supraventriküler paroksisnal taşikardili ve onbeş ekstrasistollü vaka üzerinde yapmış olduğumuz çalışmalar sonu elde etmiş olduğumuz neticeler şöyledir : Esansiyel hipertansiyonlu olduğunu kabul ettiğimiz hastalarımızın arasında bir adet asthma bronşialeli vakada bir adet 5mg pindolol verdikten sonra rahatsız olduğu tesbit edilerek incelemelerimizi devam edemedik. iki adet kronik bronşitli hastamıza kontrollü olarak Pindolol tatbik edebildik. Bir adet hastamızın diabetes mellitüsü olduğu için ve diğer dört hastamızda ise istenilen sınırlara ulaşamadık. iki hastamıza ise pindolil ile birlikte Brinerdin draje vererek neticeye ulaştık. Diğer hastalarımızda ise yüz güldürücü neticeye rahatlıkla ulaşabildik. Sistolik basınçta ortalama olarak 50.27 mmHg,diastolik basınçta ise 20mmHg düşme tesbit edildi. Çalışmalarımızda %75 oranında başarılı olduk. Supraventriküler paroksismal taşikardilerde intravenöz yoldan pindolol tatbikinde başarılı olamadık. Ekstrasistollerde ise iki hastamıza pindolol ile birlikte digoxin vererek diğerlerinde ise yalnız pindolol vererek başarıya ulaştık. Sonuç olarak, pindolol; esansiyel hipertansiyonda, atrial ve ventriküler esktrasistollerde rahatlıkla kullanabileceğimiz ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
The results of our study of the effect of Pindolol, a beta adrenergic receptor blocking drug with intrinsic synpathomimetic activity, on hypertension (43 cases), supraventricular paroxysmal tachycardia (5 cases), and ectopic beats (15 cases) are as follows : One of the patients in the primary hypertensive group had asthma bronchiale and because he had dyspnea after 5 mg. pindolol, we excluded him from the study. We used pindolol with care in two cases of chronic bronchitis. In 5 patients, one with diabetes mellitus, we were unable to lower arterial blood pressure with pindolol. In two patients we combined Brinerdin with pindolol. In the remaining group we easily treated hypertension with Pindolol. Mean systolic pressure decrease was 5QmmHg, and mean diastolic pressure decrease was 20mmHg. The success rate was 75%. Intravenous pindolol administration in paroxysmal supraventricular tachycardia was unsuccessful. In two cases we combined Digoxin with Pindolol, and in others we used only pindolol to treat ectopic beats successfully. As a result we concluded that pindolol is effective in the treatment of primary hypertension and atrial and ventricular ectopic beats.