Bukoadesif pindolol tabletlerin hazırlanması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 48617
- Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL DORDUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-85- ÖZET Bu çalışmada bukkal mukozaya yapışabilen matriks tablet formülasyonları geliştirilmiş, Garbopol 934 ve Na-CMC biyoadesif polimer olarak, HPMC K4M, HPMC K15M ve HPC ise matriks oluşturan polimer olarak kullanılmıştır. Doğrudan basım yöntemi ile hazırlanan tabletlerin şişme özelliği, biyoadesif gücü ve ilaç serbestleştirme özellikleri incelenmiştir. Tabletlerin pH=6.8 tampon çözeltide 6 saat boyunca ağırlık ve hacim olarak şişme değerleri ölçülmüştür. Bunun sonucu Na-CMC içeren formüllerde maksimum şişme görülmüş, bunu Carbopol 934 içeren formüller izlemiştir. %90 oranında Carbopol 934 içeren A ve HPC ile hazırlanan AIII30, AIII60, BIII30, BIII60, III90 formülasyonları 1. saat sonunda yayılmıştır ve tablet şeklini kaybetmiştir. Hazırlanan tabletlerin mukozadan ayrılma kuvvetleri Tensilon aleti kullanılarak ölçülmüş ve biyoadesif güçleri değerlendirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda en yüksek ayırma kuvveti % 90 oranında Carbopol 934 içeren A for- mülasyonunda görülmüştür. Bunu AI30 ve AII30 izlemiştir. Belirlenen ayırma kuvveti Carbopol 934 oranının artışıyla paralellik göstermiştir. Biyoadesif polimer olarak Na-CMC içeren B formülasyonlarından BI30 ve BII30'un tablet yüzeyi deney esnasında koptuğu için ölçüm yapılamamıştır. BI60 ve BII60 tabletlerinin ayırma kuvveti düşük bulunmuştur. Tabletlerden pindololün serbestleşme hızı çalışmalarında USP XXII sepet yöntemi kullanılmıştır. HPC içeren AIII30, AIII60, BIII30, BIII60, IIIg0 formülle rinde amaçlanan salım hızı görülememiştir.Al, AH, BI, Bil formüllerinde ser bestleşme hızı HPMC K4M ve HPMC K15M'in artan konsantrasyonlarıyla azalmıştır. Bütün tabletlerden pindolol Fick difüzyonuna uymayan mekanizma ile serbestleşmiştir. Al ve Ali formülasyonları öncelikle Vt kinetiğine uyum gösterirken, diğer formülasyonlarda sıfırıncı derece kinetiğine uyum daha fazladır. Sonuç olarak; belirlenen tüm özellikler dikkate alındığında AI30 ve AII30 formülasyonlarının uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-86- SUMMARY In this sutdy, buceoadhesive matrix tablet formulations were developed, Carbopol 934 and Na-CMC were used as bioadhesive polymers, HPMC K4M, HPMC K15M and HPC were used as matrix forming polymers. Tablets were prepared by direct compression and their swelling behaviours, bioadhesive forces and drug release patterns were investigated. The swelling values of tablets were measured in pH=6.8 buffer solution during six hours As a result maximum swelling was seen with the formulations that contain Na-CMC, followed by the formulations containing Carbopol 934. The formulation A with 90% Carbopol 934 and those prepared" with HPC, namely AIII30, AIII60, BIII30, BIII60, III90 have spread and last their shape at the end of the first hour. Tensilon apparatus was used to measure the detachment forces of the tablets to evaluate their bioadhesive forces. Formulation A containing 90 % Carbopol 934 showed the highest detachment force, this followed by AI30 and AII30 formulations. Detachment force increases with inereasing carbopol 934 concentrations. The tablets of formulations BI30 and BII30 containing Na- CMC as bioadhesive polimer laminated during the experiment so that the measurements couldn't be done. The detachment forces of the formulations BI60 and BII60 were found to be lower. To investigate the release rate of pindolol from the tablets USP XXII basket metod was used. AIII30, AIII60, BIII30, BIIIg0, and III90 formulations containing HPC didn't show the aimed control of the release rate. The increasing concentrations of HPMC K4M and HPMC K15M decreased the release from AI, AH, BI, BII formulations. Pindolol was released by a non- Fickian diffisuion mechanism from all of the tablets AI and AH formulations primarily fitted Vt kinetics while other formulations showed zero order kinetics in the first place. As a result regarding all the properties evaluated AI30 and AII30 formulations were found to be the best formulations to achieve the aim of this study.