Sıçanlarda öğrenme ve hafızaya serotonerjik sistemin etkileri
The Effects of serotonergic system on learning and memory in rats
- Tez No: 59089
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
63 6. ÖZET64 Öğrenme ve hafiza üzerine nörotransmitter sistemlerinin etkileri deney hayvanlarında çeşitli deney teknikleri kullanılarak incelenmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda serotonerjik sistemin etkileri konusunda çelişkili bulgular elde edilmiştir. Bu çalışmada Morris Water Maze (MWM) metodu kullamlarak serotonerjik sistemin Wistar sıçanlarda öğrenme ve hafıza üzerine etkileri incelendi. Deney 180 cm çapında, 45 cm yükseldiğinde süt tozu ile opak hale getirilen ve 24-26°C'ye ısıtılmış su ile doldurulan dairesel bir havuzda yapıldı. Havuz dört eşit kadrana bölündü ve havuz çevresinde birbirinden eşit uzaklıkta dört başlangıç bölgesi belirlendi. Güneybatı kadranına üst yüzeyi su yüzeyinden 2 cm aşağıda olacak şekilde 13 cm çapmda bir platform yerleştirildi ve platformun yeri deneyler boyunca sabit tutuldu. Deneyler birbirini takip eden 5 gün boyunca uygulandı. Her deney günü enjeksiyondan sonra sıçanlar dört başlangıç bölgesinden rastgele bir sıra ile havuza bırakıldı ve her defasmda 120 sn süre ile havuzda serbestçe yüzerek platformu bulmaları için izin verildi. Platformu bulduklarında 20 sn süre ile platform üzerinde kalmaları sağlandı. 120 sn içinde platformu olamadıklarında platforma yerleştirildi ve 20 sn platformda bekletildi. 20 sn sonunda ikinci deneme başladı. Böylece her sıçana günde dört deneme uygulandı. 5. gün son denemeden sonra platform havuzdan çıkartılarak boş deneme uygulandı ve hayvanın platformun önceden bulunduğu kadranda 60 sn boyunca harcadığı zaman tespit edildi. Kontrol olarak % 0.9 NaCl çözeltisi deneyden 45 dakika önce uygulandı. Skopolamin (0.3 mg/kg), m-CPP (4 mg/kg), pindolol (6 mg/kg), fluoksetin (5m^kg) ve pizotifen (8 mg/kg) i.p. yolla deney başlangıcından sırasıyla 30, 60, 45, 30 ve 55 dakika önce uygulanarak MWMde sıçanların öğrenme ve hafiza performanslarma etkileri incelendi. Bütün deneylerde skopolamin uygulanan gruplardaki sıçanlar kontrol grupları ile karşüaştinldığında, skopolaminin platformu bulma sürelerinde istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde uzamaya neden olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
66 7. SUMMARY67 The role of neurotransmitter systems on learning and memory has been assesed with several experimental techniques. Results of these studies are inconsistent. The purpose of this study is to asses the effects of serotonergic system on learning and memory in the Morris Water Maze. The dimensions of the pool are 1.80 m. diameter by 0.6 m. high. The pool was filled with water (24-26 °C) to a depth of 0.45 m. The water was made opaque by adding 0.9 kg powdered milk. The pool contained a platform (10 cm.) hidden 3 cm. below the surface of the water. The escape platform was positioned in the middle of one of the quadrants. Animals were allowed to swim freely until they found the escape platform. If a rat failed to find the platform within 120 s., it was placed on it by the experimenter for 20 s. Each rat received four trials per day on five consecutive days. On the fifth day, rats performed a spatial probe trial. This trial consisted of removing the platform from the pool and allowing the rat to swim for 60 s. in search of it. Control rats were treated with vehicle (NaCl, 0.9%) i.p. 45 min before starting to test. Scopolamine HBr (0.3 mg/kg; dissolved in saline), l-(m-chlorophenyl) piperazine HC1 (4 mg/kg; dissolved in saline), pindolol (6 mg/kg; suspended in saline), fluoksetin (5 mg/kg; dissolved in saline) and pizotifen (8 mg/kg; dissolved in saline) were injected i.p. respectively 30, 60, 45, 30, 55 min before beginning the behavioral framing. The difference between the time period of scopolamine-treated and control groups to find the platform was statistically significant in all experiments.