Women's isolation and imprisonment in the Gothic novel: Ann Radcliffe's The Mysteries of Udolpho and Emily Brontë's Wuthering Heights
Gotik ronmanda kadınların dışlanmışlığı ve hapsedilmişliği: Ann Radcliffe'den The Mysteries of Udolpho and Emily Brontë'den Wuthering Heights
  1. Tez No: 174890
  2. Yazar: BANU ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDE SADUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Onsekizinci yüzyılın ikinci yansında kuralları Daniel Defoe, Samuel Richardson, Henry Fielding ve Laurence Sterne tarafından belirlenen gerçekçi roman geleneğinin dışında yeni bir akımdan, Gotik roman ortaya çıkmıştır. Doğaüstü güçler ve gizem unsurlarının kullanımıyla korku ve terör duygularım uyandıran Gotik tür İngiltere'de hem erkek hem de kadm okuyucu kitlesinin ilgisini çekmiş ve uzun süreli bir başarıya ulaşmıştır. Horace Walpole'la başlayan Gotik roman geleneği, onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıllarda gelişmeye devam etmiş ve birçok kadm okuru roman yazmaya itmiştir. Kadm yazarların edebiyat dünyasına girmeleri ve romanlarında Gotik geleneğin özelliklerini kullanarak erkek egemen toplumda hapsedilmiş ve dışlanmış şekilde yaşayan kadının sorunlarına değinmeleri ile Gotik gelenek yeni bir bakış açısı kazanmıştır. Onsekizinci yüzyılda Gotik türde roman yazan en ünlü kadm romancılardan biri de Ann Radcliffe'dir. The Mysteries of Udolpho (1794) adlı eserinde, Ann Radcliffe Gotik türün özelliklerini kadınların ataerkil bir toplumda gizli kalmış korku ve duygularım ortaya çıkarmak, hapsedilmiş ve dışlanmış hayatlarını göstermek amacıyla kullanmıştır. Gotik roman ondokuzuncu yüzyılda da kadm yazarlar tarafından kullamlmıştır. Bu edebi türü kullanan ondokuzuncu yüzyıl kadm romancılar öncelikle toplumun erkek ve kadınlara karşı takındığı farklı tutumları ortaya koymuşlar ve aynı zamanda ataerkil kuralların kadınları nasıl kısıtladığını, hapsettiğini ve dışladığım eleştirmişlerdir. Emily Bronte Wuthering Heights (1 847) adlı eserinde kadınların bulmaya çalıştıkları kimlMerini ve benliklerini baskı altma alan ve engelleyen sosyal kısıtlamaları ortaya koymuştur. Anahtar Sözcükler Gotik Roman, Kadm Gotik Geleneği, Kadınların Dışlanmışlığı, Kadınların Hapsedilmişliği, Ann Radcliffe, The Mysteries of Udolpho, Emily Bronte, Wuthering Heights.
Özet (Çeviri)
During the social and political crisis in the late eighteenth century, in English literature, a new genre the Gothic Novel came into being as a digression from the mainstream tradition laid by Daniel Defoe, Samuel Richardson, Henry Fielding and Laurence Sterne. Contriving to excite the emotions of terror and fear with its use of mystery and the supernatural, the Gothic genre proved a long-lasting success and became popular among both men and women readers in Britain. Starting with Horace Walpole, the Gothic genre kept on flourishing and also inspired many women novelists to take up the pen throughout the eighteenth and nineteenth centuries. With the entrance of women novelists into the literary arena, the Gothic genre gained a feminine perspective. They employed the features of the genre as a means of dealing with the questions related to the position of women as imprisoned and isolated in the male dominated society through their female figures in their novels. One of the most famous women novelists writing in the Gothic genre in the eighteenth century was Ann Radcliffe. In her The Mysteries of Udolpho (1794), Radcliffe employed the features of the Gothic genre to explore the hidden fears and emotions of women and to present their imprisonment and isolation in the patriarchal society. The Gothic novel continued to be used by women writers in the nineteenth century, however, with the aim of presenting the contradictory attitudes of the society towards males and females, as well as, to criticize the position of women, who were always restricted in their behavior and imprisoned by the social norms of the patriarchy. Emily Bronte, another woman Gothic writer, in Wuthering Heights (1847) revealed the social limitations and pressure on women that hindered the construction of their identities. Key Words Gothic Novel, Female Gothic Tradition, Women's Isolation, Women's Imprisonment, Ann Radcliffe, The Mysteries of Udolpho, Emily Brontg, Wuthering Heights.