Lise öğrencileri için meslek seçimine ilişkin akılcı olmayan inançlar ölçeğinin geliştirilmesi
Development of the irrational beliefs relating to career choice scale for high school students
- Tez No: 174930
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FİLİZ BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin meslek seçimine ilişkin akılcı olmayan inançları incelenmiştir. Bu inançları ölçmek amacıyla Meslek Seçimine İlişkin Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği (MSAOİÖ) geliştirilmiş; aracın geçerlik ve güvenilirlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın katılımcılarım 2004-2005 ve 2005-2006 eğitim-öğretim yıllarında, Samsun il merkezindeki 13 lisede öğrenim görmekte olan 1955 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin 942'si kız ve 1013 'ü ise erkektir. Öğrencilerin öğrenim görmekte olduğu 13 lise; şehir merkezinde bulunan 44 lise arasından seçilmiştir. Bunlar Anadolu Meslek Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Anadolu Teknik Lise, Atatürk Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Lisesi, Cumhuriyet Yabana Dil Ağırlıklı Lisesi, Endüstri Meslek Lisesi, Fen Lisesi, Gazi Lisesi, Gazi Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi, Kız Meslek Lisesi, İmam Hatip Lisesi, 19 Mayıs Yabancı Dil Ağırlıklı Lisesi'dir. Araştırmada, geliştirilen MSAOİÖ 'nün ayırdeden geçerliğini incelemek amacıyla Nowicki-Strickland Denetim Odağı Ölçeği (NSDOÖ) ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullamlmıştrr. Meslek Seçimine İlişkin Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği'nin birleşen geçerliğini bulmak için ise^Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği-Ergen Formu'ndan (AOİÖ-E) yararlanılmıştır. Araştırma sürecinde geliştirilen MSAOİÖ'nün geneli için elde edilen test-tekrar test güvenilirlik katsayısı.78'dir. Ölçek için hesaplanan Cronbach alfa güvenilirlik katsayısı ise.79 olarak bulunmuştur. MSAOİÖ'nün geçerlik çalışmaları kapsamında, yapı geçerliğini incelemek için öncelikle betimleyici daha sonra ise doğrulayıcı faktör analizleri gerçekleştirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizinde beş faktörlü bir yapı sınanmış ve tekrarlanan analizler sonrasında sınanan modelin oldukça iyi uyum indekslerine sahip olduğu görülmüştür. Analizlerden elde edilen bulgular kullanılarak, MSAOİÖ 33 maddeden oluşan beş faktörlü bir ölçek biçiminde düzenlenmiştir. Buna göre, birinci faktör dokuz, ikinci faktör sekiz, üçüncü faktör beş, dördüncü faktör sekiz ve beşinci faktör ise üç maddeden oluşmaktadır. Ölçeğin birinci faktörü“Mükemmeliyetçilik”, ikinci faktörü“Dışsal Kontrol”, üçüncü faktörü“Yanlış Çıkarımlar”, dördüncü faktörü“Genellemeler”ve beşinci faktörü ise“Özsaygı”olarak tanımlanmıştır. Meslek Seçimine İlişkin Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği 'nin ayırdeden geçerliği için NSDOÖ ve RBSÖ ile; birleşen geçerliği için ise AOİÖ-E ile arasındaki korelasyonlar hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the irrational beliefs which are relating to the high school student's career choice. For measuring these beliefs, The Irrational Beliefs Relating to The Career Choice Scale (IBCCS) was developed; validity and reliability studies of the scale were done. The participants of the study was comprised from 1955 students, currently being educated in thirteen different high schools at city center in Samsun, in the school years of 2004-2005 and 2005-2006. The participants consisted of 942 females and 1013 males and, the high schools which participants have been educated, were chosed between 44 high schools in city center. These are Anatolian Vocational High School, Anatolian Imam Hatip High School, Anatolian Technical High School, Atatürk Anatolian High School, Republic High School, Republic Foreign Language High School, Industry Vocational High School, Science High School, Gazi High School, Gazi Foreign Language High School, Vocational High School for Girls, Imam Hatip High School And 19 Mayıs Foreign High School. In this study, except IBCCS, which was developed through the study process, three different instruments were also used.