Gökçeada-Yenibademli Höyük'ün VII-IV. yapı katlarına ait Erken Tunç Çağı seramikleri
Gökçeada-Yenibademli Höyük's VII.-IV. level's the Early Bronze Age ceramics
- Tez No: 174931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME HÜRYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gökçeada-Yenibademli Höyük'te görülen Erken Tunç Çağı kültürel dokusunun seramik temelinde araştırılması, ele geçirilen Erken Tunç Çağı seramik repertuarının coğrafi yayılımının saptanması, bu malzemelerin kökeninin araştırılarak göreceli kronolojiye göre tarMendirilmesinin yapılmasıdır. İlgili çalışma, malzeme açısından yerleşimin en alt tabakalarını oluşturan VII.-IV. yapı katlarına ait seramikleri; coğrafik açıdan ise Türkiye, Ege Adaları, Yunanistan ve Bulgaristan'ı kapsamaktadır. Çalışma yöntemi, söz konusu yapı katlarına ait seramiklerin hamur gruplarının ve kap tiplerinin saptanmasına ve bunların yapı katlarına göre göstermiş oldukları gelişiminin ve dağılımının incelenmesine; Yenibademli Höyük ile çağdaş yerleşimlerle karşılaştırılmasına dayanmaktadır. Ulaşılan veriler; Yenibademli Höyük'te yasanım Troia I Dönemi öncesinde başladığım ve Erken Tunç Çağı boyunca etkisinde kaldığı Denizsel Troia Kültürü dışında, komşu kültürlerle olan ilişkilerinin de gözardı edilemeyecek boyutlarda olduğunu ortaya koymaktadır. Anahtar Sözcükler Erken Tunç Çağı, Vn.-IV. yapı katı, seramik, hamur, kap tipleri, çanak, çömlek, küçük çömlek, göreceli kronoloji.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse the findings seen in Gökçeada-Yenibademli Höyük related to the Early Bronze Age based on ceramic and to determine the geographical distirubition of ceramic repertoire, to search its origin and to classify it accordingly the relative chronology. Turkey, The Aegean Islands, Greece and Bulgaria are geographically, the VII.-IV. level's ceramics which are last stage of the settlement are materially under covered in this thesis. The working method is based on the following steps; determing of the paste groups and vessel types; analyzing of these material's development and distirubution according to levels; comparing between Yenibademli Höyük and contemporary settlements. The outcome of the thesis says that; firstly the settlement in Yenibademli Höyük starts before Troia I. Secondly, its relationship was not only with Maritime Troia Culture in the Early Bronze Age but also with the neigbour cultures in a degree can not be ignored. Key Words The Early Bronze Age, VII.-IV. levels, ceramic* paste, vessel types, bowl, jar, miniatur jar, the relative chronology.