Türkü türü ve Doğu Karadeniz türkü kültürü
Types of folk song and culture of East Black Sea folk song
  1. Tez No: 174951
  2. Yazar: MEHMET AKİF KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu tezde Türk sözlü kültüründe türkü konusu Doğu Karadeniz Bölgesi temel alınarak incelenmiştir. Türkü türünün tanımları, özellikleri ve inceleme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Dünyada ve bizde türkü tanımları ve çalışmaları ışığında türkü türü analiz edilmeye çalışılmıştır. Doğu Karadeniz türkü kültürünün çalışma alanı olarak beş idarî bölge, özellikle sahil şeridi takip edilerek çalışma neticelendirilmiştir. Türkülerin incelenmesi, icra bağlamı ve metinler, türkü söyleme alanının teorik çerçevesi ile türkünün sosyal kurumlar içindeki işlevleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Türkü türünün kendisi ve ilişki içinde olduğu diğer sözlü kültür türleri ortaya çıkan bu ölçüt ve bu bakış açılarına göre değerlendirilmiştir. Türküleri ele alırken asıl amacımız Doğu Karadeniz Bölgesi türkülerinin tür ve ezgi özellikleri, söylenme ve yakılma ortamları ve işlevleri, tüm türkü türü içinde gösterdikleri benzerlikler ve farklar, türkü tipleri ve bu türkülerin sınıflandırılması gibi problemler ve karşılaşılan problemlerin çözümlerini aramak olmuştur. Bölge türküleri ve ezgilerinin arasında bulunan tarihî ve kültürel yakınlık veya farklılıklardan kaynaklanan, bölgenin ortak bir müzik kültüründen söz edilip edilemeyeceği; şimdiye kadar yapılmış olan tasvir, tanım ve kabullerin bu probleme katkıları tahlile çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler Türkü türü, Doğu Karadeniz türkü kültürü ve tipleri, türkü yaratıcıları
Özet (Çeviri)
In this thesis, folk song of Turkish verbal culture is studied by taking the East Black Sea Region of Turkey as a base. Definitions, properties and studying ways of folk song types are explained. Types of folk songs are tried to analyze by investigating folk song definitions and studies in Turkey and abroad. This study is concluded by following five administrative regions, especially coast line, as a study area of East Black Sea folk song culture. Examination of folk songs is realized by taking into account performance context, texts, theorical frame of the performance of folk song and the functions of folk songs in social foundations. Folk song types and the other verbal culture types which have close relation are evaluated with those criterions and point of views appeared newly. Our main purpose, while we are handling the folk songs, is to search the properties of types and melody, environments of performance and melodizing, functions, similarities and differencies, among other folk songs, of East Black Sea Region, and to search problems and their solutions which are encountered while determining the types of folk song and classifying them. In this thesis, because of historical and cultural similarities and differencies of folk songs and folk melodies in this region, a common regional music culture can be mentioned or not; contributions of descriptions, definitions and acceptances which have already done up to now to this problem is also tried to analyze. Key Words Types of folk song, culture and types of East Black Sea folk song, folk song creators