Türk mali sistemi içerisinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve hazine ilişkilerinin rolü
The role of Central Bank of the republic of Turkey and treasury relations in Turkish financial system
- Tez No: 174960
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye ekonomisi içerisinde kamu sektörünün ağırlığı ve buna bağlı olarak devletin borçlanma gereksiniminin yüksek düzeylerde bulunması, Türk Mali Sistemi'nin en önemli belirleyicisi olmaktadır. Bu nedenle kamu sektörünün mali yönetiminden sorumlu olan Hazine kurumunun ve onun haznedarlığı görevi ile birlikte ülkedeki para arzını kontrol eden ve para politikalarının uygulayıcısı olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ilişkilerinin belirlenmesi Türk Mali Sistemi'nin değerlendirilebilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında bu iki önemli kurum, öncelikle kurumsal ve fonksiyonel yapıları itibariyle tarihsel gelişimleri ile birlikte incelenmiş, daha sonra Türk Mali Sistemi içerisindeki makroekonomik etkileri değerlendirilmiştir. Ampirik model olarak Türkiye'de para arzının içselliği fon akış modeli kullanılarak test edilmiş, analiz sonuçları 2001 yılı öncesinde büyük ölçüde kamu kesimi borçlanma gereksinimine bağlı olarak piyasalar tarafından belirlenen para arzının; TCMB'nin bağımsızlığı doğrultusunda atılan adımlar ve kamu maliyesinde sağlanan göreceli iyileşmeler sonucunda 2001 yılı sonrasında kısmen TCMB tarafından kontrol edilebilir hale geldiğini göstermiştir. Anahtar Sözcükler Hazine, Merkez Bankası, Borçlanma, Para Arzının içselliği, Fon Akış Modeli
Özet (Çeviri)
The high volume of public sector in Turkish economy, and in accordance to this, the high levels of public sector borrowing requirements are the major determining factors of the Turkish Financial System. For this reason, the analysis of the relationship between Treasury, which is responsible from public sector financial management, and Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT), which is responsible from Treasury's cash management, monetary supply and monetary policies, is very important to fully understand the Turkish Financial System. In this thesis, institutional and functional structures of these two important institutions have been examined including their historical evolutions, then their macroeconomic effects on Turkish Financial System has been analyzed. Flow of Funds Model has been used to empirically test the endogeneity of money supply in Turkey. The result of the analysis showed that before 2001, money supply had been mainly determined by the markets due to high public sector borrowing requirement; but after the efforts on Central Bank independency and improvements on fiscal policy since 2001, it has become partly controllable by CBRT. Key Words Treasury, Central Bank, Borrowing, Endogeneity of Money Supply, Flow of Funds Model