Kant'ta yasa, ahlak yasası ve özgürlük
Law, moral law and freedom in kant
- Tez No: 174959
- Danışmanlar: PROF.DR. HARUN TEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin göstermeye çalıştığı temel nokta Kant felsefesinde ahlak yasasının tıpkı doğa yasası gibi a priori, zorunlu, genel geçer olabilmesidir. Ancak yasa, ahlak alanında geçerlilik kazanmaktadır. Bu yasanın, doğa yasası türünden bir zorunluluk taşımamasına karşın istemeyi nasıl zorunlulukla belirlediğinin ve aynı zamanda bu yasanın nasıl sintetik a priori bir bilgi olabildiğinin gösterilmesidir. Çalışma boyunca Kant'ın yasa ve özgürlük düşüncesini oluşturmasında etkileri olduğu düşünülen 18. yüzyıl filozoflarından Thomas Hobbes, John Locke ve David Hume da gördüğümüz doğa yasası düşüncesinin tamamen akla dayalı bir düşünce olduğu, adı geçen filozofların tümünde bu yasaların aklın bir türetimi olarak karşımıza çıktığı, bu filozoflarda bahsedilen doğa yasalarının aklın yasaları olduğu, Ancak bu yasaların doğada geçerli olan yasalar değil ahlak alanında geçerli olan yasalar olduğu, Kant'ın bunlara daha sonradan ahlak yasaları adını verdiği, ancak Kant'ta ki yasanın bir farkla koşullu değil koşulsuz olduğu gösterilmiştir, inceleme sonucunda bu yasanın bilincinin, ne saf ne de empirik görüye dayanan“a priori sintetik bir önerme”olarak kendini bize kabul ettirdiği, çünkü bu yasanın aklın kendi kendine koyduğu bir yasa olmasından dolayı, yani aklın kendinden zorunlulukla çıkarması sebebiyle a priori bir yargı olduğu; aynı zamanda bilgimizi de genişlettiği ve akıl sahibi her varlığa başka türlü eyleme olanağı olduğunu göstermesi dolayısıyla da sintetik olduğu, zorunluluklu olarak buyuran bir sintetik önermenin tamamen a priori olarak bilinebildiği, özgürlük kavramına bakıldığında da Kant felsefesinde özgürlüğün yasasızlık olmadığı, insanın, ahlak yasasını kendisinin koyması ve kendi koyduğu yasaya da uyarak özgür olabildiği, bundan dolayı da özgürlük ve yasalılığın kesinlikle karşı iki kutupta durmadığı, tam tersine bir ve aynı öznede birleştiği gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler Yasa, Ahlak Yasası, özgürlük, Nedensellik, Sintetik, Analitik, A priori
Özet (Çeviri)
The main aim of this thesis is to point out that in the philosophy of Kant, moral law, just as the law of nature, is a priori, obligatory and commonly accepted. However, only the law finds acceptance in the ethics domain. It is shown that even though this law does not bear an obligation of a type that can be seen in the law of nature, it determines the need by obligation, and at the same time it is stated how a synthetic and a priori piece of information this law is. Throughout the study, it is pointed out that the law of nature described in 18th century philosophers Hobbes, Locke and Hume, whose works are thought to have influenced Kant shaping his philosophy of law and freedom, is totally based on reason; that these laws are derived from the mind; that the laws of nature mentioned in these philosophers are actually laws of reason, yet these laws are not valid in nature, but in the ethics domain and that Kant later called them moral law with one difference, which is that Kant's law is not conditional. As a consequence of the study, it is put forward that the consciousness of this law makes us accept it as an“a priori, synthetic premise”since this law is an a priori judgment because it is imposed by the mind to itself. In other words, the mind extracts it from itself by means of obligation. Meanwhile, it is also stated in this study that this law is synthetic due to the fact that it expands our knowledge and it shows another way of action to every individual; that a synthetic premise attributed with obligation can be regarded as a priori; that in the philosophy of Kant freedom does not necessarily mean lawlessness; that the person applies his or her moral law and can be free by complying with the law he or she imposes, and therefore, freedom and being law-abiding do not definitely stand in two opposing poles; in contrast, they merge with each other in the same subject. Key Words Law, Moral Law, Freedom, Casuality, Synthetic, Analytic, A priori