Türkiye'de vergi denetimi ve vergi denetmenlerinin denetim içerisindeki rolü
Tax auditing in Turkey and the role of tax auditors in audit
- Tez No: 174970
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Vergi denetimi, mükelleflerin ve vergi idaresinin kanunlara uyup uymadıklarının kontrol edilmesidir. Kayıtdışı ekonominin çok yüksek olduğu ülkemizde, denetim oranlarının % 2,5-3 civarlarında olması kayıtdışılığı arttıran en önemi etkenlerden biridir. Vergi Denetmenieri yaklaşık 3000 kişilik yetişmiş üyesiyle Türkiye'de denetimlerin %90'ıni yapmaktadırlar. Olumsuz çalışma koşulları, gereksiz işlerin çokluğu ve özlük haklarının yetersizliği gibi nedenler Vergi Denetrnenlerinin verimsizleşmesine yol açmaktadır. Bu olumsuzlukların giderilmesi durumunda denetim oranı ve etkinliği artacak ve sonuç olarak kayıtdışı ekonomi küçülecektir. Çalışmada ulaşılan en önemli sonuçlardan birisi de, radikal değişikliklerin yapılmaması durumunda vergi denetiminin günbegün etkisizleşeceğidir.Anahtar Sözcükler Vergi, Denetim, Vergi Denetimi, Vergi Denetmeni
Özet (Çeviri)
Tax auditing is inspecting taxpayers and income administration are obeying the iaws. About % 2,5-3 tax auditing rates is most important factor that to increase rates of underground economy in our country where underground economy is too high. Tax Auditors are auditing %90 number of Turkey's audit by about 3000 qualified members. The reasons iike negative working conditions, pienty of unnecessary works and iess empioyee rights are causing to unproductiveness of Tax Auditors. Removing if this negativsnesses were removing, audit rate increased and consequently underground economy decreased. One of the most important conclusions reached in this study is that without doing radical changes tax auditing wifi defuse day by day. Key Words i ax, Audit, Tax Auditing, Tax Auditor