Sanatsal yaratımda simgesel yaklaşımlar
The symbolic aproaches in artistic creation
  1. Tez No: 174971
  2. Yazar: NEHRİ SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. TURHAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
“Sanat nedir?”sorusuna verilebilecek cevap sanat yapıtında aranmamalı, onun doğasından çıkartılmalıdır. Bu düşünce 2000'i yılların sanat anlayışı için de geçerlidir. Gombrich'in daha 1950'îi yıllarda söylediği gibi“Sanat diye bir şey yoktur aslında. Yalnız sanatçılar vardır”(Gombrich 1997:596). Bu olgu dünya ve insan ilişkilerindeki çekişmenin gerçekleşmesi olarak da görülebilir. Yapıtın bağımsız karakteri de burada ortaya çıkıyor. Yalnız yapıtın kendi kendine yeterliliği hakkında ne denli kapsamlı bir araştırma yapsak da yapıtı yaratılan bir şey olarak düşünmediğimiz hatta bütünleşmediğimiz yani sanatçının etkinliğine katılmadığımız sürece onun varlığından söz edemeyiz. Denebilir ki bu durumda sadece yapıttan yola çıkarak tanımlama yapmamız mümkün değildir. Dolayısıyla bu düşünce çerçevesinde hazırlanan Sanatsal Yaratımda Simgesel Yaklaşımlar başlıklı çalışma raporu bu alası irdeliyor. Tasarım ve kurgulama sürecine modern yaklaşımlar ve uygulamalarla simgesel denemelere yer verilen bu çalışma raporu, sanatın netliğini simge olarak yanıtlayan bir çalışmadır. İlk iki bölümde sanatta simgesellik, imge-simge, eğretileme-simge, simge-gösterge, simge-nesne, anlam- simge gibi kavramlar ilişkisi bağlamında tanımlara ve sanattaki yeri ile ilgili incelemelere yer verilmiştir: Simgesellik bağlamında göstergebilim, anlambilim ve yorambilim yöntemlerinden de yararlanılarak plastik sanatları anlamlandırma yöntemlerine başvurulmuştur. 3. Bölümde, araştırma kapsamında modernizm ve sonrasında simge-nesne ilişkisi göz önünde tutularak bu dönemin nesneye bakışı araştırılmıştır. Sözü edilen simge, imge, nesne düşsei gerçekçi çıkış noktası olarak değerlendirilirken modem sanatlar kapsamında simgesel yaklaşımlar tema oluşturacaktır. Çünkü çağdaş heykel sanatında simgesellik, yapıt-simge ilişkisi bağlamında soyut kavramıyla devinen bir ifade şekli olmuştur.Anahtar Sözcükler Simge, imge, eğretileme, gösterge-simge, anlambilim-simge, yorumbilim-simge, modem sanat-simge.
Özet (Çeviri)
The answer to the question of“What is art?”should not be looked in the work of art, should be deduced in its nature. This idea is valid for the art view of 2000s. As Gombrich. said in the 1950s“There is no such thing as art. Only artists exist”(Gombrich 1997: 596). This phenomenon can be observed in the straggle of relationship between human and the world. The independent characteristic of the work of art appears at this point. Altough, in this point we conduct a very comprehensive research on the sufficiency of the artwork by itself, we cannot mention its existence until we don't think or unified, in other words, until we don't join the effectiveness of the artist. In this situation, it is impossible to make a definition only by consdering the work of art. The study report that is prepared in this respect is titled as“The Symbolic Aproaches in Artistic Creation”. This report is a work that considers the process of design, current approaches and practices symbolic attempts it is a work that responds the meaning of the art as“symbol”. In the first and second parts, in the perspective of the relationship of concepts that are symbolism in art,the symbols in art, image-symbol, metaphor-symbol, symbol- indicator, symbol and object, meaning and symbol are defined and the researches about their place in the art are included. In the context of symbolism, by utilizing the methods of semiology, semantic and hermeneutic are aimed to give meaning to the plastic arts. In the third chapter the idea that researching the conception of the object of that time by considering the modernism and the relationship between symbol and object approved for the reason that it can clarify the assessment of the study report. Assessing the afford mentioned symbol, image and object as the starting point; those will construct a theme for current approach to the context of modem arts. Because, in contemporary sculpture art in context of symbolism and work of art, relation becomes a kind of expression of the concept of abstraction.Key Words Symbol, image, metaphor, symbol-indicator, semantic-symbol, hermeneutic- symbol, modern art- symbol.